Над 200 лекари, учени, изследователи, специалисти по здравни грижи дискутират, обобщават опит и коментират лекции по темата „Диагностика и лечение на рецидивиращи и метастазирали тумори“. Деветата конференция по онкология в Слънчев бряг е организирана от Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София. .
Експертите търсят отговори на професионални въпроси – за диагностиката чрез т. нар. хибридни скенери, използващи гама източник или позитронна енергия. Учените анализират детайли, натрупани данни и световни препоръки кога и как да се прилага едната или другата диагностична технология със съответните предимства, като се изтъква най-важната задача – ранното откриване на рецидиви, за да бъдат те навреме третирани.
По темата за меланома бе споделено познание от нови мащабни проучвания, с доказани ползи от комплексна терапия. У нас например боледуват около 500 души годишно, като около 180-200 от тях за съжаление умират. Затова всяка терапевтична иновация е добре дошла в усилията да се увеличи преживяемостта.
Коментиран бе и недребноклетъчният рак на белия дроб, особено такъв, който засяга млади болни, непушачи, без открита особена мутация – там изследователите предлагат ново лечение, за първа линия терапия – отговорност на лекаря остава да се прецени точното лечение на точния болен.
Много от лекциите са посветени на рака на млечната жлеза – водеща причина за смъртност сред жените. Напредъкът е осезаем, постига се непрестанно увеличение на преживяемостта, остава важността на задачите за проследяване на отговора на терапията, за ролята на неоадювантната терапия преди хирургично лечение и др.
Един от акцентите е кога и доколко мини инвазивните щадящи интервенции осигуряват качество и предпазват от усложнения. Не по-малко интересни и важни са споровете за всички хирургични подходи при различни локализации. Един от изводите е, че всъщност измерител за постигнат успех е състоянието и качеството на живот на болния човек.
По време на т. нар. „сестринска сесия“ професионалистите по здравни грижи поставят акцент върху грижата за болния в 24 научни доклада, дискусии, отразяващи както професионалното, така и хуманното отношение към онкологично болния човек.
Още в началото директорът на онкологичната болница д-р Стефан Константинов изтъкна успехите и напредъка в онкологичната наука и практика, както и усилията на българските специалисти да прилагат доказани ефикасни подходи. Неслучайно бе многократно повторен постулатът „Да направим сега това, от което пациентите ще се нуждаят после“ – разбиране за онкологичната грижа само като етап от живота на засегнатите.
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб. Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите. В нито един от проверените до..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо. Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар...
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева,..