Странджа, освен манов мед и бял кукер, има и своята чудодейна билка. Уникалният кримски чай, познат доскоро само на местните хора, става все по- популярен и търсен. Как да бъде опазен той в дивото си състояние, а в същото време да се култивира и произвежда, обсъдиха днес на форум представители на различни организации, местната и държавна власт.
Много от хората сравняват странджанската билка с мурсалския чай и вярват в лековитата й сила. Човекът, който има голяма заслуга за това, е Киро Проданов. Той популяризира растението чрез книга, сега продължава напред като полага усилия да започне масово култивиране и производство:
Чаят има лечебни свойства, профилактични, засилващи имунната система.Те са доказани при много експерименти, при много химични анализи.Той предотвратява всички болестотворни организми, които попадат в човешкия организъм.Запазва дихателната и храносмилателната системи. Изключително ценна и полезна билка.
Въпросът сега е да създадем организация, постепенно да започне за година -две масово да се култивира. Вече сме намерили фирма,която да произвежда разсада за билката, а нейното култивиране не е никак трудно.
Подходящите почви и терени за култивиране на билката се намират в пет общини - Община Малко Търново (гр. Малко Търново и селата Близнак, Бръшлян, Бяла вода, Визица, Граматиково, Евренозово, Заберново, Звездец, Калово, Младежко, Сливарово и Стоилово; Община Приморско (Ново Паничарево, Китен, Веселие); Община Созопол (Вършило, Индже войвода, Крушевец); Община Средец (Близнак, Богданово, Варовник, Граничар,Тракийци, Факия); Община Царево (Българи, Кондолово и Кости).
В село Стоилово Евгени Берчев вече две години отглежда култивираното чая:
Отглеждането, бих казал, че е лесно, тъй като растението в естествените условия е доста непретенциозно.Издържа на суша, аз не го поливам.За две години, откакто започнах, много бързо и добре се разрастват насажденията.
Трудно е да се каже, че човек може да се издържа от това, особено в настоящите икономически условия в България.Че има перспектива, има.То в България като бизнес още не е развит. В Турция растението е доста по-популярно.
Трябва да се опази билката и дивите й находища, категорична е Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие". Още през 2005 година организацията, заедно с парк "Странджа", е започнала процеса на култивиране на билката:
Подкрепяме култивирането, по този начин хем ще бъдат опазени находищата, хем ще има възможност за местните хора. Негативен е опитът ни за това как се случват нещата в Родопите с мурсалския чай.Едно от находищата беше тотално унищожено.Трябва да се разчита на съзнателното отношение на хората, а пък то невинаги е такова. Кримският чай много лесно се изтъргва заедно с корените от естествената си среда.Рискът за унищожаването му е много голям.Намирането на баланса е най-специфичната част.Развитието на билката със същите качества, които тя има в природата, би била една полезна алтернатива.Подкрепяме да се култивира, но да не се изземва от естествените находища, което, за съжаление, с набирането на популярност се случва.
Скоро наш колега бе на терен из Странджа и беше срещнал човек с един наръч билка.Тя дори не беше кримски чай, беше друга,която той си мислел, че е чаят.И питал това ли е ... Билката е забранена да се бере в диво състояние, включена е в закона за биологичното разнообразие и закона за лечебните растения.
Бодър съм и работлив защото пия странджански чай и ям манов мед, призна областният управител Вълчо Чолаков:
Всяка една алтернатива на някакъв бизнес, която може да бъде реализирана, колкото и безумно на пръв поглед да изглежда, като представител на държавата и като човек съм винаги склонен да подкрепя и да съдействам. Мисля, че пример затова е регистрацията на мановия мед в Европа.Пожелавам и на тази инициатива да успее.
Една от целите на местните хора е кримският чай да получи статут „Защитено наименование за произход“ от ЕК
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП. Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..
България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..
Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица..
Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение..
С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на..