Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлин Васков, ИТ: В туризма продължават устните договорки за заплати, които работодателите не спазват

Продължава порочната практика да не се сключват трудови договори в туризма. Това предупреди директорът на Областната инспекция по труда Павлин Васков на старта на активния сезон. В масовия случай договорите  са за минималната работна заплата:

"Уговарят устно някаква по висока заплата, работникът работи 3 месеца, през това време му се плащат някакви аванси, идва края на сезона и му се прекратяват правоотношенията. И после ни заливат с жалби, как не са му платили парите! Тръгваме да проверяваме и виждаме, че договорът му е сключен на минималния праг и, че тези пари са му платени. Ние няма как да му помогнем за онези суми, които са договаряли устно. В трудовото право няма устни договорки, там всичко което е посочено в договора, това е задължението на работодателя."

       
Единственият вариант е по общия исков ред потърпевшият да води дело и да докаже, че е имало договорка за допълнително заплащане, уточнява Васков.

повече може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не се очаква спекулативно предпразнично повишаване на цените на хранителните стоки

Цените на едро на основни хранителни продукти като яйцата, брашното и картофите са се повишили през последната седмица, показват обобщени данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. През последната седмица цените растат на брашното, кашкавала, прясното мляко, но поевтиняват сиренето и киселото мляко, олиото, свинското и пилешкото месо...

публикувано на 24.11.25 в 15:30

НС ще определя правилата за разпределяне на 260 млн. лева за медицинския персонал

Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас.  Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..

публикувано на 24.11.25 в 08:30

Днес изтича срокът за предложения за промени в проектобюджета на ДОО

До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН.  Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага..

публикувано на 24.11.25 в 07:30

Продължават преговорите за по-високи заплати на служителите на летищата в Бургас и Варна

Трети кръг срещи на преговорите за увеличаване заплатите на работещите на летищата в Бургас и Варна са се провели, но засега те са без успех.  Членовете на КТ „Подкрепа“ не приемат предложеното от работодателя увеличение с 5% , съобщават от синсиката.  О т страна на КТ „Подкрепа“ участие в преговорите са взели Иван Кирилов – председател на..

публикувано на 22.11.25 в 16:20
Илия Проданов, председател на НАЗ

Земеделци готови да съдят БАБХ, ако не им обясни методологията за определяне на таксите

Ако държавата не обясни методологията, по която определя таксите, събирани от Агенцията по храните, браншови организации в земеделието ще заведат колективна жалба в съда. Това обяви председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов. По думите му никой в държавата не е аргументирал завишените такси, които ще  направят българските..

публикувано на 21.11.25 в 15:05
Министерство на земеделието

МЗХ приема заявления за подпомагане по интервенция Инвестиции в земеделските стопанства

Министерство на земеделието и храните започва прием на заявления за подпомагане по интервенция "Инвестиции в земеделски стопанства" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Бюджетът за този прием е в размер на 193 514 000 евро. Целта на интервенцията е да бъдат подпомогнати инвестиции в модернизация и механизация в..

публикувано на 21.11.25 в 09:30

Влизат в сила санкциите на САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт"

От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България, Частичната отмяна на санкциите на САЩ до края..

публикувано на 21.11.25 в 08:30