Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четиристепенен мониторинг за опасните отпадъци край Атия обещава РИОСВ


Четиристепенен мониторинг ще има върху Центъра за разделно събиране и съхраняване на опасни битови отпадъци край Атия. Това заяви пред БНР-Бургас  директорът на РИОСВ-Бургас Тонка Атанасова. Контрол върху изпълнението и дейността ще оказват предприятието ПУДОС, МОСВ, Министерския съвет и Швейцарската агенция за икономическо развитие. По думите й са спазени всички законови процедури за проекта, включтелно и тези за уведомяване на населението:

„За площадката има проведена процедура по ОВОС от 2009 година,  след което е отредена от общината за такъв тип дейности, изключена е от горския фонд, има отреден ПУП. Имало е обществено обсъждане по време на процедурата по ОВОС, няма начин, имало е през 2009 година, след това вече, когато започват процедурите по обявяването на ПУП-а, също е имало. Процедурата е била на страницата на общината.“

В центъра ще се съхраняват битови отпадъци, които в момента се изхвърлят в общите контейнери и това е по-опасната практика, добави инж. Атанасова:

„Отпадъци от лако-бояджийските материали, от домакински препарати и материали, препарати за растителна защита, лекарства с изтекъл срок на годност, продукти, свързани с грижата за домашните любимци, живак, акумулатори, монитори на телевизори и компютри.“

Отпадъците ще се съхраняват в контейнери и след това ще бъдат предавани на фирми, които ще ги обработват, третират и преработват, това няма да стана там, уточни експертът.

Инж. Атанасова е категорична, че няма пречки проектът да се реализира, нито основания за притеснения от страна на хората в Атия. Според изискванията площадката трябва да бъде оградена, обозначена, с ясни надписи за вида на отпадъка, денонощна охрана и обучен персонал. Задължително е бетонирането на местата, където ще се съхраняват отпадъците, монтирането на противопожарна система и  поставянето на абсорбенти в случай на разлив.

До 2020 година проектът за Център за разделно събиране и съхраняване на опасни битови отпадъци край Атия, трябва да бъде приключен . Той се финансира от Българо-швейцарската програма. Община Созопол е една от петте пилотни общини у нас наред със Съединение, Шумен, Разград и Левски.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Ямбол почиства бреговете на река Тунджа

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна общината в Ямбол. От предприятието „Паркове и зони за отдих“ призоваха рибарите да не вкарват в коритото на реката автомобили и да не изхвърлят отпадъци.  Топлото време предизвика стотици рибари да опитат късмета си по течението на Тунджа. В района на Ямбол местата се запълват още от сутринта, а..

публикувано на 08.01.25 в 15:34

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48