Започна изграждането на нова сграда към Комплексния онкологичен център (КОЦ) , в която ще бъде разположено Отделението по нуклеарна медицина и сектор "Брахитерапия" към Отделението по лъчелечение.
На церемонията за началото на строителните дейности присъстваха управителят на КОЦ - Бургас проф. Христо Бозов, кметът Димитър Николов, ръководителят на програма "Джесика" - Мартин Заимов, председателят на Общинския съвет Костантин Луков, председателят на Дружеството на онкоболните в Бургас Цонка Тодорова, общински съветници, лекари и медицински служители.
Новият медицински корпус ще бъде оборудван с най-съвременна апаратура. Диагностиката и лечението на онкоболните пациенти ще се извършва в две посоки. Първата ще е насочена към лечението на тумори на меките тъкани. Това ще се осъществява чрез позитронно - емисионна томография, или т. нар. ПЕТ-скенер. Той дава възможност за диагностика дори на най-малките злокачествени образувания и метастази в меките тъкани.
Второто направление в лечебния процес ще е насочено към диагностицирането на тумори и метастази в костите.
ПЕТ-скенерът и SPECT-CT апаратурата ще дадат възможност да се диагностицират и заболявания на мозъка, сърцето, щитовидната жлеза, както и диагностика на белодробната емболия.
В новия медицински център ще функционира и отделение по брахитерапия.
"Тази апаратура ще позволи на целия цикъл от диагностика и лечение в КОЦ - Бургас да бъде завършен и хората да бъдат диагностицирани и лекувани тук при нас. Ние имаме едни от най-добрите специалисти в България, така че с развитието на отделенията по нуклеарна медицина и лъчетерапия ще постигаме едно от най-високите нива не само в региона, но и в страната, за лечение на онкоболни пациенти", каза проф. Христо Бозов.
Кметът Димитър Николов заяви, че реализирането на този проект ще отвори нова страница в здравните грижи.
"Това, което ще се построи тук, няма да има аналог в страната. Досега бургаските пациенти се записваха и чакаха ред с месеци, за да отидат да си направят изследвания и качествена диагностика. Това нещо ще се прекрати. Всички, не само бургаските пациенти, но и тези от региона, ще се преглеждат тук. Специалистите ще правят качествен анализ. По този начин не само диагностиката ще е по прецизна и по-точна, но и самото третиране на раковите клетки ще бъде изключително прецизно, така че да не се увреждат здравите тъкани на човешкия организъм", каза Николов.
"Ние, онкоболните, заслужаваме качествено лечение, което да получаваме в Бургас. Благодаря на всички за изграждането на тази болница с възможности за ранна диагностика. Надявам се всичко това да създаде една среда, в която комуникацията между лекари и пациенти ще стане по-добра", каза Цонка Тодорова - председател на дружеството на онкоболните в Бургас.
Проектът ще се реализира в следващите две години. Той се финансира със средства по програма "Джесика" и КОЦ - Бургас с подкрепата на Община Бургас. На церемонията присъстваха още директорите на УМБАЛ - Бургас - д-р Бойко Миразчийски, РЗИ - Бургас - д-р Георги Паздеров, заместник-кметовете д-р Лорис Мануелян и Красимир Стойчев.
Чуйте повече в звуковия файл.
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..