Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БАБХ изследва биологични отпадъци край село Боров дол

Предполага се, че в частен имот за заровени трупове на норки.
Снимка: БГНЕС

Експерти на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ)  Сливен са взели проби от изхвърлените в шистовите шахти край село Боров дол биологични отпадъци. Първоначалният оглед е показал, че това са трупове на животни, но експертизата ще покаже видът им, съобщи директорът на ОДБХ д-р Пламен Пенчев. Вероятно става дума за норки.

Откритите животински трупове са били заровени на дълбочина от около два метра и половина в частен имот, край село Боров дол. Според д-р Пенчев подобен тип биологичен отпадък е трябвало да бъде извозен към екарисаж, а не да бъде заравян. 

„От полицията ни се обадиха в петък. Ние не знаехме въобще, за какво става въпрос и дали имат разрешение. Взели сме материал, който ще бъде изпратен за доказване на вида“, поясни той.

Д-р Пенчев коментира, че вероятно труповете ще останат загробени там където са открити, но се чака и становище на Басейнова дирекция. По случая е образувано досъдебно производство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благоустрояват паркова зона в Бургас с дарени 300 хиляди от нефтената рафинерия

300  хиляди лева дари нефтената рафинерия на община Бургас. Средствата са за благоустрояване на паркова зона в кв. Ветрен. Споразумението между фирмата и администрацията е ежегодно и е на повече от 20 години. Днес бе подписан договорът за тази година.  Дарените средства от рафинерията се използват винаги за социално значими каузи, обясни..

публикувано на 29.05.25 в 12:55

Картини на млади таланти с кауза и ретро радиоапарати за рождения ден на БНР-Бургас

Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. Днес, от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ №25, ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици..

обновено на 29.05.25 в 10:46

Ахелой отбелязва Спасовден с литургия, фолклорен събор и концерт

Жителите на Ахелой ще отбележат днес празника на града, когато се чества християнският празник Възнесение Господне (Спасовден). Тържествата започват в 8:00 ч. със света литургия в храма „Свето Възнесение Господне“, отслужена от отец Божидар и свещенослужители.  От 10:00 ч. на лятната сцена в парка ще бъде открит XVIII Регионален тракийски християнски..

публикувано на 29.05.25 в 08:00

На Спасовден наследници на тракийски бежанци се събират край Бакаджика

В местността Бакаджика край Ямбол днес ще се проведе 19-тото издание на Националния тракийски християнски събор Спасовден. Очаква се в местността да пристигнат наследници на тракийски бежанци от Югоизточна България. След водосвета, отслужен от  Сливенския митрополит Арсений в църквата на Бакаджишкия манастир „Св.Спас“, над 10 състава ще изнесат..

публикувано на 29.05.25 в 07:40

Започва от днес Националният поход „По пътя на четата на Таньо войвода“

Националният поход „По пътя на четата на Таньо войвода“ тази година отбелязва четири десетилетия от своето първо провеждане. Честванията ще започнат днес и ще продължат до 2 юни. Гост на проявите в Попово, които са част от Ботевите дни, ще бъде кметът на община Сливен Стефан Радев. Родолюбивото начинание се инициира от Културно-просветно..

публикувано на 29.05.25 в 07:05
Увредена от градушката прасковена реколта в Сливенско.

Обработени са близо 80% от заявленията за площи, засегнати от измръзване и слана

Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени.  Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..

публикувано на 28.05.25 в 17:00

Д-р Найден Прахов получи отличие "Пазител на българското наследство"

Директорът на Центъра за подводна археология в Созопол д-р Найден Прахов бе удостоен с грамота "Пазител на българското наследство" от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.  Отличието му бе връчено по време на дискусията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“.  Специален акцент бе поставен върху възможностите за развитие на остров „Св...

публикувано на 28.05.25 в 16:41