По новите мерки от Програмата за морско дело и рибарство не могат да се възползват тези, които извършват дребно мащабен риболов. Това твърдят от бранша. Според тях е нужна законодателна промяна, посочи Йордан Каракашев – заместник-председател на рибарската кооперация в Ахтопол:
"Направиха ни презентация на пет мерки, от които три не са за нашия бранш. Те са свързани с аквакултури, по южното черноморие с аквакултури не може да се работи. Едната беше за предприятия, при нас в района има само едно и собственикът му неуспешно кандидатства до преди половин година и той се отказа. Само една една мярка ни засяга. Мисля, че беше 1.2. В нея се споменава вече и дребно мащабния риболов, на който сме изключително много представители по Южното Черноморие. Това е единствената мярка, в която се споменават най-после физически лица . Но всичко спира дотук. С колегите от бранша повечето се познаваме, обсъждаме ги нещата и ги предлагаме, основното е да се промени законодателството и в наша полза...", посочи той
"Дребно мащабният риболов на практика не съществува в закона. Оттам идват големите проблеми. Трябва да се появим в закона, имаме съвместна разработка с ИАРА. Трябва да се ускори този процес. Появим ли се, вече възможностите стават други. Предполагам, че от народните представители ще бъдат внесени промените, защото ние не съществуваме според законодателството, както са примерно любителите рибари, тях ги има в закона, а нас ни няма...", сподели той.
Това трябва да се случи в много кратки срокове, допълни още Димитър Янчев.
Чуйте повече в звуковите файлове:Бургас ще бъде домакин на три последователни събития през август, обединени от темите за младежко участие, международно сътрудничество и насърчаване на четенето. Инициативите се организират от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) с подкрепата на Община Бургас. На 11 август от 14:30 ч. в Международния младежки център ще се проведе..
Жилищният фонд в област Бургас достига 109,4 хил. сгради към края на 2024 г. За година броят им се е увеличил с 356. В градовете се намират 52,7 хил. сгради, а в селата – 56,7 хил., показват данните на Териториалното статистическо бюро – Югоизток. Преобладават тухлените сгради с бетонна плоча – 56,2% от всички, следвани от тухлените с гредоред –..
Улица „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена на 9 и 10 август от 9:00 до 17:00 ч. в участъка при кръстовището с ул. „Цар Петър“. Причината е товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП.
Водоснабдяването в ниската зона на бл. 39 в ж.к. „Зорница“ в Бургас ще бъде прекъснато днес от 9:00 до 17:00 ч. Причината е извършването на строително-монтажни работи в района.
В Българово стартира вторият етап от проекта за изграждане на пречиствателна станция и доизграждане на битовата канализация. Началото беше дадено от кмета на Бургас Димитър Николов. Проектът се реализира с финансиране от ПУДООС и средства на Община Бургас. До момента са изградени основните колектори, а сега предстои изграждането на станцията и над..
35-годишната Стела Севдалинова от Бургас се нуждае от спешна животоспасяваща операция на гръбначния стълб в Турция. След неуспешна хирургична интервенция в България и последвали усложнения, единствената ѝ надежда за възстановяване остава операция, насрочена за 19 август в клиника в Истанбул. В Болярово организираха благотворителен базар в подкрепа..
Благотворителен базар в подкрепа на Стела Севдалинова се организира в Болярово. Инициативата има за цел да помогне за събирането на средства за животоспасяваща операция на младата жена в Турция. Стела Севдалинова е майка на две деца. След неуспешна операция в България, здравословното ѝ състояние се е влошило и се налага спешна хирургическа намеса в..
Бургас е третата община, в която стартира пилотният проект не само за България, но и за Европейския съюз, свързан с предоставянето на алтернативни..
35-годишната Стела Севдалинова от Бургас се нуждае от спешна животоспасяваща операция на гръбначния стълб в Турция. След неуспешна хирургична интервенция в..
Днес от 18:30 часа в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас ще се проведе събитие, посветено на индустриалното наследство,..