В общините Айтос и Камено са унищожени на 100% прасетата в частните стопанства в 20 км. зона около големите свинекомплекси. Проверяват се и останалите общини Несебър и Поморие. Собственик от Ахелой отглеждащ нерегистрирани 50 прасета отказва да изпълни заповедта за доброволно клане. Предстои евтаназирането им.
Крайният срок за унищожаването на прасетата изтече, а проверките са ежедневни. Приоритетно инспектираме 20 км. зони около свинекомплексите в областта. Това каза Георги Митев от областната дирекция по безопасност на храните:
"103 населени места, проверяваме всеки ден, село по село, като се извършва и дезинфекция на място, където се проверяват дворовете. Междувременно продължават и проверките извън тези 20 км. зони, като всеки един кмет на населено място дава ежедневни справки за животноте, колко стопани имат животни и дали са унищожени всичките. Явно хората след като са разбрали, че ще има някакво обезщетение са по-честни към кметовете на населени места Сега ни остават общините Несебър и Поморие, които с населените места в тях попадат в 20 км. зона около големия свинекомплекс в Ахелой. В Поморие 192-ва са обектите, в които са се отглеждали нерегламентирано прасета. 162 от тях собствениците са изпълнили заповедта за доброволното клане, остават 30.", обясни той
В Община Карнобат все още има обекти, на които не е изпълнена заповедта за доброволното клане, допълни Митев
"При нова проверка, където констатираме животни, предстоят актове за съставяне на административни нарушения, които са немалки, а животните ще бъдат евтаназирани от нас. Кметовете на населени места ни съдействат, но получаваме и други сигнали, които препращаме на съответните кметове. Имаме данни за Ахелой, където има интензивно клане, един стопанин отказва да ги унищожи. Става дума за около 50 животни. не трябва да се гледат нерегистрирани толкова много прасета. Ако собствениците искат да ги отглеждат, това могат да го направят до законовия начин - ако искат да постигнат някаква биосигурност, имаха възможност да регистрират ферма от тип"А" или "Б", посочи той.
Пациентите със злокачествени заболявания, лекувани в Националната онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас са се увеличили с 400% за последните 8 години, съобщи собственикът й Семир Абумелих. Лечебното заведение приема пациенти в 15-етажна сграда с различни отделения в кв. Ветрен, но преди да се премести там временно бе настанено във..
Разработва се проект за изграждане на многопрофилна болница за активно лечение в Царево. Той ще бъде представен от корейско-българско търговско дружество. Здравното заведение ще бъде изградено на терен, който е общинска собственост, а проектът ще бъде представен на официална пресконференция днес от 11.00 часа в сградата на общинската администрация...
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..
По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..
Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..
Три благотворителни събития през май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организатори са ученици и студенти, обединени от желанието да подобрят условията за престой на деца и родители в най-голямата болница в Югоизточна България, както и обучението на бъдещи медици. На 1 май от 18:30 ч. в Дома на нефтохимика ще се състои..
Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..
Разработва се проект за изграждане на многопрофилна болница за активно лечение в Царево. Той ще бъде представен от корейско-българско търговско дружество...
Пациентите със злокачествени заболявания, лекувани в Националната онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас са се увеличили с 400% за последните 8..