Родители на зависими към наркотиците сигнализираха за проблем при настаняването в единственото държавно здравно заведение в Югоизточна България, което е предназначено за лекуване на зависими – Центъра за психично здраве в Бургас.
Те разказват, че се налага да прибягват до прокуратурата, за да може с полиция децата им да бъдат намерени на улицата и да бъдат закарани до Центъра за психично здраве. Там обаче, им се дава избор дали да се лекуват доброволно или не. Ако изберат първия вариант, от лечебното заведение ги пускат на свободен режим и ако си взимат редовно лекарствата, могат да скитат из града. Това обаче ги излага на риск да продължат да приемат стимуланти, заедно с медикаментите. А последиците от това може да бъдат фатални.
Управителят д-р Надя Желязкова обяснява, че такава е практиката в цял свят.
„Дейността на лечебното заведение е подчинено на Закона за здравето, на Закона за лечебните заведения, на правата на човека, на правилника за устройството и дейността на вътрешния ред, който се утвърждава от Министъра. Всеки злоупотребяващ или зависим към алкохол и психоактивни вещества може да постъпи за лечение при нас доброволно. Прокуратурата разпорежда да се извърши преглед на лицето. Тя не разпорежда някой да бъде доведен, заключен, осъден или настанен някъде. Прокурорската преписка разпорежда лицето да бъде прегледано от специалист дали поведението на това лице е психотично мотивиран. И ако е на лице такава психоза, това налага принудително настаняване за лечение.“
А какво става с бъдещия пациент, който е доведен принудително с полиция, след прокурорско решение и откаже да се лекува?
„Ако няма психоза, това означава, че лицето осъзнава свойството и значението на постъпките си и може да ги ръководи, поради което и избора за оставане е негов.“
Това означава, че в колкото и тежка форма на зависимост да е, ако няма психоза, той не може да прекара абстиненцията си в здравословна, медицинска затворена среда.
Д-р Надя Желязкова ни информира, че зависимите, приети за лечение през миналата година в Бургас са 287, като само за тази година са 162-ма. Колко от тях са изкарали лечението си до край и колко са избягалите, такава статистика не се води.
Родителите на зависими пациенти задават въпроса как да помогнат на децата си? Защото те са с криминални досиета, опасни за себе си и околните, имат нужда от лечение, водят ги с полиция и в единственото здравно заведение в региона ги питат дали искат да се лекуват и употребяващите наркотици имат правото да откажат.
Потърсихме за коментар управителя на Центъра за психично здраве д-р Надя Желязкова, но се оказа, че не е в България. Имахме уговорено интервю със завеждащия отделението за зависимости д-р Андрей Стоянов, който категорично..
Не при всеки случай институциите могат да помогнат на зависими пациенти, поради законови ограничения. Това каза за БНР Бургас Росица Димова, председател на Общински съвет по наркотични вещества - Бургас. Тя коментира исканията на родители на..
Българският лекарски съюз призова за повишаване на здравната вноска. В момента тя е 8% и е най-ниската в Европейския съюз. Искането за увеличаването й бе отправено на извънреден събор на гилдията по повод предстоящото подписване на анекс към..
На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на младежките инициативи в общината. Сградата на Медицинския център в града беше обявена за частна общинска..
Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в партньорство с Министерството на туризма, община Бургас и Държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и..
Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на..
Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при..
Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, с измерване на кръвното налягане пред входа на Диагностично-консултативния център до болницата в комплекс „Меден рудник“от 10.00 до 16.00 часа. Здравната акция в Бургас е част от..
Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома. Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на..
На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на..
Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в..
Българският лекарски съюз призова за повишаване на здравната вноска. В момента тя е 8% и е най-ниската в Европейския съюз. Искането за..