Академичната година за университет "Проф. д-р Асен Златаров" започна с откриването на нов медицински факултет. 40 души прекрачиха прага му, за да станат лекари.Декан е известно име в медицинските среди - доцент д-р Цветан Велинов.Той е лекар с 29-годишна практика в микробиологията и поема управлението след работа като началник "Лаборатория по микробиология" на УМБАЛ "Александровска" и дългогодишна кариера в Националния център по заразни и паразитни болести. Научните му интереси са в сферата на инфекциозните болести, антибиотиците и тяхното приложение, микробиомите, генетиката и геномиката.
Доц. Велинов е автор на над 120 научни труда - статии в реферирани международни и наши списания, както и участия в наши и международни научни форуми. Водещ изследовател и участник е в множество научни проекти, свързани с микробиологията и генетиката. Носител е на званието "Лекарите, на които вярваме".
В Бургас ме привлече предизвикателството за изграждането и стартирането на един медицински факултет, каза за предаването " Ден до пладне" на БНР Бургас доц. Велинов. Това е сериозно предизвикателство, когато трябва нещо ново да започне да се изгражда, а това ново е в една област до момента неразвита в Бургас. Ентусиазмът, с който хората, ангажирани с изграждането на този факултет, са работили до момента, базата, която е построена, е нещото, което ме привлече, за да се захвана с това.
Стратегическите цели, които сме си поставили, за изпълнението им е необходимо ангажирането на абсолютно всички заинтеросовани - преподавателския кадър, студентите, лечебните заведения и обществеността, обясни още доц. Велинов.Пряко в работата си разчитам на ръководството на университета и то в лицето на професор Миткова виждам една сериозна подкрепа, за което искрено съм й благораден. Изградена е прекрасна база, с която да се стартира обучението на студентите по медицина първи, втори и част от трети курс:
Студентите по медицина са ангажирана много с практически обучения. Тук основата, която се натрупва, е по физика, биология, химия, която след това ще прерасне в биофизика, биохимия, физиология и патофизиология, анатомия и патоанатомията. Това са основните дисциплини,с които започват студентите.Когато влязат в клиниките, започва обучението им пряко в медицинските дисциплини.Колкото по -рано влязат в тези клиники, толкова по-добре ще бъде за тях.Говоря го от гледната точка, че и аз съм бил студент. За мен беше много важно да вляза до болен. Другото ми се струваше малко странно. Колкото по-рано вкараме тези деца в болницата, до леглото на болния, толкова по-рано те ще осъзнаят какво представлява медицината, с какво са се захванали. И ще изберат своята специалност.
ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ ЧУЙТЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят..