Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 270 учащи участваха в Седмицата на програмирането в Сливен

За поредна година Регионална бибилиотека “Сава Доброплодни“в  Сливен се включи в инициативите на Европейската седмица на програмирането . Организирани бяха  12 семинара и обучения по програмиране с робота Финч и с роботa-пчела Bee-bot, в които се включиха над 120 ученици на възраст от 7 до 10 години от X СУ ”Йордан Йовков”- Сливен и СУ ”Хр.Ботев” - гр.Нова Загора, както и над 150 студенти от шест специалности от ТУ - София, ИПФ – Сливен и Професионален търговски колеж – Сливен. Обученията се проведоха в компютърните зали оборудвани по програма „Глобални библиотеки - България” в РБ ”Сава Доброплодни” и библиотеката при НЧ ”Д.П.Сивков” - гр.Нова Загора, както и в лабораториите на университета и в компютърната зала на X СУ ”Йордан Йовков” - Сливен.

Пред учениците с кратка презентация бе представена историята на програмирането и програмните езици и възможностите за програмиране с робота Финч. Те се запознаха с програмния език Snap! и Scratch за управление на робота. В практическите обучения, чрез забавни задачи с герои от популярни анимационни филми, децата усвоиха някои от основните принципи за работа с програмния език и изпълниха успешно няколко задачи. В края на обученията участниците получаваха сертификат за успешно преминал първи час по програмиране, генериран от програмата.

Пред студентите с кратка презентация бе представена историята на програмирането и програмните езици и възможностите за програмиране с робота Финч и бяха демонстрирани 8 програмни езици за управление на робота.

Роботите Финч, използвани в обучението, са предоставени на РБ “Сава Доброплодни“ от Посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки-България“ с цел специалистите от библиотеката да помогнат на много деца да направят своите първи стъпки в програмирането по един интересен и забавен начин.

Тази година за пръв път в обученията организирани от библиотеката бяха представени и възможностите за програмиране с роботa-пчела Bee-bot.

В навечерието на Седмицата на програмирането Посолството на САЩ в България, в изпълнение на проект „Генерация код” на Фондация „Глобални библиотеки-България“, предостави на сливенската регионална библиотека като дарение 6 мини робота Bee bot (робот-пчела), с 10 цветни игрални табла за работа с тях.

Мини роботът Bee bot /„умната пчела”/ е подходящ за обучение на деца на възраст до 7-8 години. Управлението на пчелата-робот е изключително опростено, съобразено с особеностите на ранната детска възраст и се извършва с помощта на няколко бутона. С него децата с лекота изучават програмирането, като задават алгоритми за извършване на определени движения и определят посоката на движение по игралното табло, а пчелата-робот се движи и реагира със светлинни и звукови сигнали. Играейки с „умната пчела” у децата се развиват дигитални умения, логическо мислене, умения да създават алгоритми, комуникативни навици, умения за четене и смятане в процеса на играта.

В Седмицата на програмирането в РБ”Сава Доброплодни” бе проведен и обучителен курс на тема: „Дигитални компетенции – за библиотекари”, в който се включиха десет библиотекари от Сливенска област. Акцент в обучението бе работата по дигитализация на книжовното наследство със скенерите - Czur Smart Scanner ET 16 Plus и последващата обработка на документите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН предлага промени в Закона за предучилищното и училищното образование

Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Едно от значимите изменения в законопроекта е свързано с интензивната езикова подготовка по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира..

публикувано на 23.05.25 в 15:15
Снимката е илюстративна

3 442-ма зрелостници в Бургаско са допуснати на втората задължителна матура

3 442-ма зрелостници в Бургаска област са допуснати за втората задължителна матура днес. От профилиращите предмети най-много дванайсетокласници са предпочели английския език – около 700, заяви Валентина Камалиева – вр. изп. длъжността началник на РУО Бургас. Изпитът започва в 8,30 часа в 47 училища в региона. В Министерството на образованието и..

публикувано на 23.05.25 в 08:05

Отличиха близо 100 педагози от Бургас в навечерието на 24 май

97 педагози от детски ясли, градини, училища и университети в Бургас бяха отличени на тържествена церемония в навечерието на 24 май. Те получиха плакет и грамота за постигнати високи резултати и принос в областта на образованието. Бяха връчени и почетните отличия на Министерството на образованието и науката „Неофит Рилски“...

публикувано на 22.05.25 в 16:29

Напредва строителството на новото училище в кв. „Крайморие“

Напредва строителството на новото училище в кв. „Крайморие“, съобщават от общината. То ще бъде филиал на ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“ и в него ще се обучават ученици от 1 до 7 клас.  Капацитетът на учебното заведение е за около 208 ученици, които ще са разпределени в 8 паралелки.  Сградата ще бъде модерна, а строителството е..

публикувано на 22.05.25 в 15:30

БНР – Бургас и РИМ – Бургас организират творческа работилница „Да пишем на глаголица“

БНР – Бургас и Регионалният исторически музей в морския град ще проведат творческа работилница за писане с най – старата българска писменост. Събитието е посветено на 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий през 855 година. Заниманието ще се проведе днес от 10.30 ч. в двора на Етнографския музей на ул...

обновено на 22.05.25 в 07:10

Тодорка Русинова-директорът вдъхновител на ОУ "Светлина" в айтоското село Тополица

Четирима директори бяха отличени от Министерството на образованието и науката с годишните награди „Св. Иван Рилски“. Тази година те бяха връчени от заместник-министъра на образованието и науката д-р Емилия Лазарова в Рилския манастир. Сред отличените с голямата награда е Тодорка Русинова, директор на ОУ „Светлина“ в село Тополица. Тя е вторият..

публикувано на 21.05.25 в 21:19