Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от ДГ "Делфин" се запознаха с работата на пожарникарите и полицаите

Близо 330 малчугани от детска градина „Делфин” в к-с „Меден Рудник” участваха в превантивно полицейско занимание „Опознай професията”.

Заниманието стартира със служителите от моторизирано звено „Сигма” към сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – Бургас, които демонстрираха отличителните белези в своята униформа, както и специфичното оборудване, сред които стоп-палката и дрегера за употреба на алкохол. С помощта на инспектора по превенция – Цветелина Рандева малчуганите разучиха стихотворение за безопасното пресичане на пътното платно, а после преговориха и най-важните правила и знаци от пътната маркировка.

Своята професия представиха и огнеборците от Втора районна служба по пожарна безопасност и защита на населението – Бургас. Опитните пожарникари запознаха малчуганите с детайлите на нелекото си ежедневие, като направиха демонстрация по гасене на пожар с различни по вид водни струи. Огнеборците разясниха спецификите в защитното си облекло, като предоставиха възможността на подрастващите от детска градина „Делфин” да пробват ползваните от тях в реални пожари защитни каски.

Предвидено е следващото занимание „Опознай професията” да представи ангажиментите на гранична полиция, като освен служители в детска градина „Делфин”, ще гостуват и четириногите им помощници – служебните кучета, откриващи наркотици и други забранени вещества, укрити в багажа на пътуващите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Показват антична мода и гладиаторски битки на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00

Фестивал на виното ще се проведе за 13-а година в Бургас

От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..

обновено на 22.07.25 в 11:02

Бургас отново посреща Международния фестивал „Дни на куклите“

Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..

публикувано на 21.07.25 в 15:30

„Деултум – малкият Рим в Тракия“ събира любителите на историята в археологическия резерват

На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..

публикувано на 20.07.25 в 14:00

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10