Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не иска да чуе желанието на 360 арменци в Бургас

Бургас остава без арменски свещеник от 5 ноември. Отец Бохос Микаелян ще бъде принуден да напусне страната ни, защото визата му изтича до две седмици. Въпреки желанието на местната общност и събраните над 300 подписа, Епархийският съвет във Варна отказва да му даде писмо, нужно да удостовери неговото пребиваване тук.

Дер Бохос в Бургас от четири години и всяка година подновяват неговата виза. За да се събере нужният комплект документи е необходимо и писмо от Епархийския съвет във Варна, който така и не му го издава. По думите на арменци, причината е, че Дер Бохос отказва да признае устав, узаконен именно от съвета във Варна, но непризнат от църквата в Ереван. Свещеникът може да остане у нас до 5 ноември, след което трябва да напусне страната ни и да остави храма без свещеник. Подобно нещо ще се случи и в Русе, и в Пловдив, където, в знак на протест, местните свещеници ще напуснат. Реално, единствената арменска църква със духовник, ще остане тази в София.

Църковното настоятелство в Бургас е реалният работодател на Бохос Микаелян, те са сключили и договора с него. Те пишат писмо до Епархийския съвет във Варна още на 25 юли, тази година, с което напомнят, че визата на свещеника изтича на 30 октомври. Тя е работна, по реда на закона за вероизповеданията и закона за чужденците у нас. От църковното настоятелство искат да започнат действия за удължаване на престоя. Отговор няма. Пишат второ и трето писмо – отговор отново няма. Следва неофициална среща между двете страни, но председателят на Епархийския съвет Антраник Шикариян казва, че не може да вземе самостоятелно решение и препоръчва да се напише ново писмо, с което да поискат нова, официална среща. И след новото писмо – отговор пак няма, разказват от настоятелството. И така, в епистоларна кореспонденция, макар и едностранчива, времето си минава.

Без този документ, издаден от Епархийския съвет, от дирекция „Вероизповедания“ към Министерския съвет няма как да удължат престоя на Бохос Микаелян. 

470 бургазлии са заявили арменско самосъзнание и принадлежност към арменската църква, от тях 360 са се подписали в защита на свещеника и с искане той да служи в храма. Ефект от подписката, обаче няма. Дер Бохос ще бъде принуден да напусне и Бургас, Сливен и Ямбол остават без духовник.

За съжаление – законови механизми за действия няма. Изпратихме въпроси до дирекция „Вероизповедания“ към Министерския съвет – как ще защитят интереса на 360 български граждани. Оттам лаконично ни отговориха:

„Поставените от Вас питания се отнасят до вътрешно-църковен въпрос между Вселенската арменска патриаршия и Арменската апостолическа православна църква, регистрирана официално в България. За намирането на решение може да помогне добре проведен диалог между двете страни, така че резултатът да бъде от взаимен интерес“

Свързахме се по телефона с Антраник Шикариян, който обеща да даде интервю с тяхната позиция в петък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38