Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в условията за депониране на черупките от рапани затруднява бизнеса

Снимката е илюстративна.


Депонирането на черупките от рапани вече не може да става на общите сметища. Това създава проблем на фирмите, които се занимават с тяхното преработване. Това не е вреден продукт и не трябва да се третира по този начин, посочи изпълнителният директор на Асоциацията БГ ФИШ Йордан Господинов. „Досега изхвърляхме черупките по разни сметища. Сега обаче РИОСВ – Бургас предприе инициатива да изисква специални отговорности от нас и ни забрани да ги депонираме където и да е“, поясни той.

От Асоциацията БГ ФИШ са изпратили въпроси към министъра на околната среда и водите Нено Димов, търсейки съдействие в тази ситуация. „Отговорът му е или ги преработвате, или ги вкарвате в друга суровина, или ги третираме като отпадъци. Ако са отпадъци обаче трябва да ги изследваме за един куп химични елементи. Законът така е написан, че ни задължава едва ли не да изследваме Менделеевата таблица. Това е голям разход. Оказва се също, че в България няма такава лаборатория. И ние питаме какво да правим с черупките?“, посочи той.

Според Господинов решение на проблема може да се намери в преработването на черупките. „Това е калциев карбонат. Ако той бъде смлян на прах и бъде хвърлен в посевите – това е идеално наторяване на почвите. Само, че някой трябва да го направи. Ние не се занимаваме с торове и препарати. Рапанът може да бъде използван в строителството като строителен материал. Други го използват в химическата индустрия – може да бъде добавка към храната на птиците“, обясни той.

Господинов допълни, че заради забраната, в момента фирмите складират черупките от рапани в предприятията и чакат решение.

От Асоциацията БГ ФИШ са поискали от министъра на околната среда и водите да бъде изготвена работна група е експерти, която да разреши проблема.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава Недялкова от Комисията за защита на потребителите.

Проверки по морето: инспектори засякоха "частни" плажове и липса на категоризация

Неохраняеми плажове, превърнати в "частна собственост", непочистени пясъчни ивици и  липсваща категоризация на заведения са установили при съвместни проверки вчера екипи на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, НАП и "Икономическа полиция", съобщиха пред медиите днес Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава..

публикувано на 29.06.24 в 13:11

Несебър ще развива подводния туризъм

Община Несебър и Центърът по подводна археология разработват нов туристически продукт – разходка из подводните археологически забележителности на Несебър. За целта са набелязани няколко маршрута до места, на който са идентифицирани интересни за науката обекти, останали потопени  вследствие на покачване на морското равнище. Голяма част от тях са в..

публикувано на 28.06.24 в 14:24

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж, съобщават от Община Бургас.  Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 часа в залата на Общинския съвет в Културния дом на Нефтохимика. Материалите са качени на сайта на Община Бургас . Стратегическата рамка за развитие определя няколко основни мерки...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Бизнес сътрудничеството между България и Индия беше обсъдено в Бургас

Да бъде подписано сътрудничество за обмен на кадри между България и Индия ще предложи на българското правителство посланикът на азиатската страна у нас Н. Пр. Санджай Рана. Тази година се навършват 70 години от икономическото сътрудничество между двете страни, а началото на събитията, посветени на годишнината даде бизнес среща в Бургас.  В..

обновено на 28.06.24 в 11:46

Липсата на закон и политическата нестабилност са спънка за приемането на еврото

Политическата нестабилност и несигурност са основния препъни камък пред приемането на еврото у нас. Според старши изследователя в Института за пазарна икономика - Петър Ганев, дори страната ни да покрие инфлационните критерии за влизане в еврозоната това няма да е достатъчно. "Като основно предизвикателство е нуждата от закон за регулиране..

публикувано на 28.06.24 в 11:37

В Бургас се провежда двудневно предприемаческо обучение

За четвърта поредна година в Бургас се провежда двудневното предприемаческо обучение ABLE Weekend Activator. То ще се проведе зо 30-ти юни в Младежки международен център - Бургас. В следващите дни са предвидени  интерактивни модули и занимания, с обща продължителност от 12 часа на ден.  Заключителната част на събитието е представянето на..

публикувано на 28.06.24 в 08:40
Министър Росен Карадимов (ляво) и кметът Стефан Радев

Близо 14 млн лв получи Сливен за нова индустриална зона

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с кмета на..

публикувано на 27.06.24 в 18:00