От Асоциацията БГ ФИШ са изпратили въпроси към министъра на околната среда и водите Нено Димов, търсейки съдействие в тази ситуация. „Отговорът му е или ги преработвате, или ги вкарвате в друга суровина, или ги третираме като отпадъци. Ако са отпадъци обаче трябва да ги изследваме за един куп химични елементи. Законът така е написан, че ни задължава едва ли не да изследваме Менделеевата таблица. Това е голям разход. Оказва се също, че в България няма такава лаборатория. И ние питаме какво да правим с черупките?“, посочи той.
Според Господинов решение на проблема може да се намери в преработването на черупките. „Това е калциев карбонат. Ако той бъде смлян на прах и бъде хвърлен в посевите – това е идеално наторяване на почвите. Само, че някой трябва да го направи. Ние не се занимаваме с торове и препарати. Рапанът може да бъде използван в строителството като строителен материал. Други го използват в химическата индустрия – може да бъде добавка към храната на птиците“, обясни той.
Господинов допълни, че заради забраната, в момента фирмите складират черупките от рапани в предприятията и чакат решение.
От Асоциацията БГ ФИШ са поискали от министъра на околната среда и водите да бъде изготвена работна група е експерти, която да разреши проблема.
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия. "Тази забрана..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..
12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..
Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..
От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на..
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би..