Многообразието е реалност, а толерантността към различията – свобода на духа и висша човешка добродетел. Така над 130 младежи от различни бургаски училища обобщиха изводите от дискусия на тема „Толерантността като обединител срещу омразата”. С кръглата маса, организирана от Областна управа – Бургас и Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”, в Бургас бе отбелязан Международния ден на толерантността – 16 ноември. Дискусията се проведе в зрителната зала на областната управа, където младежи от 9 бургаски училища се превърнаха в посланици на толерантността и представиха вижданията си пред своите приятели, съученици, гости на събитието. Сред тях бяха областният управител на Бургаска област Вълчо Чолаков и зам.- кметът на община Бургас Йорданка Ананиева.
„За нашето съвремие толерантността е от особено значение. Днес технологиите позволяват да имате приятели от другия край на света. Затова е важно да не ви разединяват различията, а да намерите общото, което ви обединява”. С тези думи областният управител Вълчо Чолаков се обърна към младежите и постави начало на дебатите.
В кръглата маса участваха ученици от: Професионална търговска гимназия, ПГСАГ "Кольо Фичето", ППМГ "Акад. Никола Обрешков", СУ „Св. св. Кирил и Методий”, Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации, ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров", ПГПАЕ "Гео Милев", Профилирана гимназия за романски езици ”Г. С. Раковски” и ПГЧЕ "Васил Левски" .
Модератор беше Веселка Бъклева, преподавател по история в , ППМГ "Акад. Никола Обрешков", която от години работи по темата за човешките добродетели. През 2019 г. тя стана и носител на почетното звание „Пазител на паметта”, учредено от „Алеф” и връчвано на хора, допринесли за съхраняване и популяризиране на непреходните примери на хуманизъм, доблест и толерантност.
В рамките на 1 час младежите, сред които имаше представители на различни народности – от България, Армения, Казахстан и др., формулираха понятието „толерантност”, дебатираха как могат да бъдат променени възгледите, нагласите и предразсъдъците, за да се даде отпор на омразата и антихуманизма, на надигащия се антисиметизъм и вихрещия се тероризъм. Те не се уплашиха да коментират начините, по които може да се съхрани религиозния мир и да се постигне най-трудната политическа добродетел – политическата толерантност.Въпросът трябва ли да има граници толерантността и къде точно са те предизвика бурно обсъждане сред учениците.
„Всеки има право да бъде различен, но трябва да бъде толерантен към другите и да не натрапва своето различие и своите убеждения”, намеси се в дискусията на младежите Вълчо Чолаков и изрази своето възхищение и благодарност за това, че сега те не са пред компютрите, екраните или на друго младежко забавление, а са тук,за да споделят мислите си, да научат нещо ново, да поспорят за важното понятие - толерантност. Времето от 1 час, определено за дебатите, не стигна на младежите да изразят мнението си по всички повдигнати въпроси. Те се обединиха около идеята за организиране на втора кръгла маса по темата.
В рамките на събитието бе представен и току що излезлият от печат сборник разкази „Да обичаш, въпреки”, издание на Център „Алеф”.Сборникът съдържа 20 наградени художествени разказа от Шестия национален младежки литературен конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Творбите разказват за любов, приятелство и дружба между българи и евреи в годините на Холокоста.
„Разказите в този сборник са написани от младежи за младежи. Те доказват, че любовта и приятелството са по-силни от забрани и репресии. Самите те са толерантност. Благодаря на всички млади хора за участието им и в тази дискусия, и в литературните конкурси на „Алеф”, които дават възможност да се чуе техният глас. „Алеф” насочва усилията си именно към младежите, които са във възрастта на моралното пробуждане. Това, което чухме тази вечер ни обнадеждава – светът може да бъде променен към по-добро”, каза Алберта Алкалай.
Най-прекият път към опознаването на „другия” е изкуството - танцът и музиката. Емоционален, но и естествен завършек на дебатите постави концерт на етносите „Единни в многообразието” с участието на : Арменски танцов състав "Нур", танцов състав „Петлите”, женски хор „АНГИРА” при читалище „Фар”, Школа за български и гръцки танци „Бургос”, вокална група от ПГЧЕ “Васил Левски”, Карине Асланян от ПГТ, Никол Мерджанова от клуб „Сезони”при читалище „Пробуда”, Александра Иванова от хорова школа „Милка Стоева” и Виктория Тасмаджиева от Айтос.
Бургас е космополитен и многообразен. Тук и преди, и сега съжителстват хора от различни етноси. Техните най-млади представители доказаха, че път към приятелството има, и че те са тръгнали по него.
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство,..