Анонсираната през миналата седмица (включително и от мен*) интегрирана градска платформа „Смарт Бургас“ е нещо като ремонтите в София – Хубаво е, но не е готово. След като отделих време да се поразровя в информацията, която предоставя, по-детайлно, се оказва, че тя е още далеч от понятията „смарт“ и „интегрирано“
Една от най-важните ѝ функции за хората е тази за свободните паркоместа в „синя зона“. Да, ама не. Всъщност, тя дава обща информация, в процентно отношение, за цялата зона в града. Например – 78% заета, 22 – свободна. Тъй като вече се бях подвел по числата, които се изобразяват на картата в този модул, се обърнах към фирмата. Оттам конкретизираха:
„Към момента не може да се визуализират свободните места в синята зона, тъй като няма поставени датчици отчитащи заетост. Числата, които виждате на картата показват броя обекти (автомати за таксуване, стоянки на таксита, станции за зареждане на електромобили и други), които се намират в района“
Тоест, трябва да се монтират датчици в цялата „синя зона“, за да имаме наистина информация къде и колко места има. Хубаво е, но не е готово!
Другата важна информация би следвало да е за наличието на велосипеди по общинските стоянки. Наша проверка на само една от тях показва отново неактуална информация. На стоянката на Автогара Юг изписва, че има един електро и пет конвенционални велосипеда (снимка 1). Реалността е между 1 и 0 (снимка 2). Отделно, в платформата е написано, че информацията е актуална към 16 октомври. Хубаво е, но не е готово!
Реших да проверя трета функционалност, която най ме впечатли. Как платформата може да те навигира към контейнер, а при подземните – да се разбере и дали са пълни и така да няма празен ход с торбите за боклук. Защото подземните, които са за разделно събиране, имат датчици, които показват колко са пълни. Реших да направя това за контейнерите на ул. „Филип Кутев“, срещу сградата на БНР – Бургас. (снимка 3). Оказва се, че те дори не фигурират на т. нар. интерактивна карта на платформата. (снимка 4) Която, междудругото, ти иска включване на GPS и не отчита, че той е включен (снимка 5). Така и не можах да тествам тази придобивка. Хубаво е, но не е готово!
Друго нещо, което би било полезно за хората, е секцията с ремонти по улиците. Първото, което се набива на очи е реконструкция на „Стефан Стамболов“, от кръговото – до кръстовището със „Струга“. Което не е лошо, само че този ремонт приключи. А самата информация виси неактуално там със срокове 20.09 – 13.10. (снимка 6). На същия булевард, но пред строящата се зала има стеснения на платното, заради ремонтни дейности, но то не е отбелязвано на интерактивната карта и информацията я няма в платформата. Хубаво е, но не е готово!
Да, съгласен съм, че има още работа по нея, тя ще се развива и надгражда. Въпросът е защо трябваше да се пуска набързо (дори продължава да стои надписът за Бета версия). Защото така създава впечатление за нещо неработещо още от самото му начало. А в момента в нея няма нищо кой знае колко иновативно, интегрирано и, още по-малко, смарт. Кога ще стане и колко ще се надгради и развие – предстои да видим. Важното е, че в Пловдив ни завиждат за нещо, което … още нямаме.
*Поднасям извиненията си към слушателите на БНР-Бургас и читателите на сайта, ако с предходния материал по темата съм въвел някого в заблуждение относно функционалностите на системата.В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..