Комплексният онкологичен център в Бургас генерира загуби от различни видове лекарства, прилагани при лечение на пациенти. За това алармира управителят на лечебното заведение професор д-р Христо Бозов в писмо до министерството на здравеопазването, здравната каса и общинския съвет в Бургас. Проблемът е, че тези лекарства са във флакони, които отворени веднъж за един пациент, не могат да се използват отново. Остатъкът от лекарството е неизползваем и е за сметка на болницата, пояснява професор Бозов:
"В последно време касата ни заплаща само част от тези лекарства. Ще дам пример с конкретно лекарство, което е за рак на простатата. Една ампула от 60 милиграма струва седем хиляди и нещо. Идва пациентът и има една формула, по която се определя каква дозировка да му се даде. И в този конкретен случай е 47 милиграма. Разтваря се ампулата, която е 60 милиграма, плащаме на фирмата цялата ампула, която е 7200лв., а накрая касата ни възстановява пет хиляди и нещо. И ние от всяка ампула имаме финансова загуба от 1500 лв.".
Проблемът беше поставен пред членовете на здравната комисия към бургаския общински съвет. Нейният председател д-р Антонио Душепеев предложи в края на март, когато се правят финансовите отчети на дружествата да се упомене какъв е размерът на загубите за този четири месечен период от време, за може да се мисли в някаква посока за действие.
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..