Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кулата на фаропазача" - мястото, където се срещат минало и настояще

| обновено на 06.12.19 в 13:38

Нов посетителски център „Кулата на фаропазача“ има вече в Бургас. Възстановена е кулата на пристанището, която се намира в началото на зоната за обществен достъп.

Тази кула е историческия вход на Порта и е построена в далечната 1903 г. Експонатите в нея разказват за 116-годишната история на порта. Част от нея е иконописеца Тошко Вачев, който е роден и отраснал през първите години на живота си в нея.

„Роден съм тук преди 61 години. Дядо ми е работил на пристанището и са му позволили да живее тук, заедно с баба ми. Моята майка, бременна в 9 – тия месец идва да ги види, аз съм побързал да се появя на бял свят и се раждам в кулата. Отраснал съм тук, после съм идвал на гости. Помня, че моето детско колело го качваха на най – горе в кулата, през лятото го сваляха и аз карах в Морската градина. Долу беше топлата кухничка, а горе спалнята“

повече може да чуете в звуковия файл:

Кулата представлява  историческия вход на „Пристанище-Бургас“, тя е негов символ и е връзката между миналото и настоящето, каза директорът на порта Диян Димов:

„Постарахме се да я възстановим в автентичния й вид, стигнахме до нея при отварянето на Зоната за обществен достъп на Пристанището. Тя беше в окаяно състояние, без покрив, нямаше и под на етажите. А ето, че сега е достъпна за всички. Тази кула е връзката между миналото и настоящето, зад нея са Морска гара, Художествената академия, Планетариума и научен център.“

повече може да чуете в звуковия файл:

На първия етаж са подредени пана със стари снимки, свързани с историята на пристанището - строителството, преобразяването на емблематичния бургаски фар, както и фотоси, посветени на връзката на града и пристанището - любимо място за посещение на жителите и гостите на града. Изложени са и 4 автентични сребърни стъклени плаки с негативи на снимки, правени на пристанището от художника Петко Задгорски. Те са дарени от сина му Велин Задгорски.

В залата на втория етаж са изложени чертежи, използвани при строителството на бургаското пристанище. Те от периода 1895 г. - 1912 г. и са част от архива на порта. Един от тях - "План на пристанище Бургас" е от 1895 г. с автор инж. Адолф Герард (Жерар), главен архитект и главен инженер на пристанище Марсилия във Франция, по чийто проект е построено модерното бургаско пристанище. В експозицията са включени още: автентичен кош за товари със самар, който са използвали докерите в първите години след откриването на пристанището и котви на кораби, от различни периоди, открити в бургаския залив.

Входът в посетителския център е безплатен, а посещенията ще се извършват след предварителна заявка на телефон: 056/822 111.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван и Андрей ще правят филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова.  Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“, създадена от Иван Христов и Андрей Арнаудов. Новината бе оповестена навръх рождения ден на примата. "Благодаря на Иван и Андрей и на целия екип на..

обновено на 24.04.25 в 19:18
архив

Флора Бургас 2025: Над 100 участници, цветни арт инсталации и богата програма

Над 100 участници ще покажат своите умения в сферата на цветарството, флористиката, ландшафтната архитектура, ботаниката и всичко свързано с отглеждането на растителност, поддръжка на градината и арт труд в  40-то издание на Национална изложба на цветя "Флора" Бургас.  Цветното изложение започва на 26 април и ще продължи до 6..

публикувано на 22.04.25 в 10:10

Стефан Илчев посрещна Великден във Виена

Един от най-обичаните родни таланти - Стефан Илчев посреща Възкресение във Виена. Причината – завръщането му към оперното пеене. В австрийската столица роденият в Бургас изпълнител черпи опит от извора за новата си роля в операта „Веселата вдовица“. Въпреки че е завършил оперно пеене, той е от хората, които обичат постоянно да се развиват...

публикувано на 20.04.25 в 14:35

Чаровният модел Ваня Маринова вече е майка

Чаровният модел и управител на модна агенция Ваня Маринова от седмица вече има ново амплоа – на майка. Първородната й дъщеричка Доника дойде на бял свят на 7-ми април в София, с тегло 2 килограма и 990 грама и ръст 50 см.   „Не знам дали ще се занимава с мода, но има манекенски размери“, пошегува се бургазлийката. Първите орисници..

публикувано на 20.04.25 в 13:40

Ути Бъчваров за великденската трапеза и ценностите на празника

Освен смирението и вярата, трапезата също се е превърнала в ключова за Великден. По какъв начин можете да превърнете блюдата за неделния ден в истинска наслада за сетивата? Коя е най-лесната рецепта за козунак и какво още може да сготвим? Готвачът и шоумен Ути Бъчваров съветва: „ Най-лесната рецепта за козунак е да намерите..

публикувано на 18.04.25 в 14:00

Болница за риби и подводен робот - част от ученическите проекти по роботика

Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от 18 населени места в страната. Своебразните домакини от ОУ „Ал. Г. Коджакафалията“ участваха с два отбора. Проектът на четвъртокласниците показва различните зони на океана. Подобно бе и участието на..

публикувано на 14.04.25 в 11:30

Ради Вълканова и нейният свят на цветята

Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас.  Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...

публикувано на 13.04.25 в 14:00