933 семейства в Бургаска област са заявили отказ децата им да посещават училище. Те не желаят то да получи образование и това е декларирано пред посетилите ги социални работници, образователни медиатори и педагогически специалисти. 57 екипа в цялата област отговарят за трудната задача в клас да бъдат върнати отпадналите от образователната система. Това стана ясно днес на работна среща по проблема в Областна управа с участието на представители на Регионалното управление на образованието, социалните служби, МВР и общините. Три пъти тази година през март, август и ноември списъците са актуализирани и на терен са правени опити децата да бъдат върнати в клас.
8 832 деца подлежат на обучение в детска градина и училище в областта, като за две трети от тях - 6 689 изобщо не се знае дали получават образование, тъй като родителите им са в чужбина. Със съдействието на „Гранична полиция“ се следи и движението им, а когато някое семейство се завърне в страната се посещават родителите, за да бъдат мотивирани да пратят детето си в училище, уточни Стелиана Сашева от административния отдел на Регионалното управление на образованието. Ако това не се случи, семействата подлежат на санкции. Те са основно административни, но са предвидени и финансови като обикновено при първо нарушение се налага глоба от 50 лева.
Най-много са необхванатите в община Бургас, които са предимно от малцинствените групи, живеещи в кварталите „Победа“ и Горно Езерово. Приморско е единствената община в региона, където няма отпаднал нито един ученик. Основните причини, които се посочват от родителите детето да не посещава училище, са социални. „Казват нямаме работа и средства, децата нямат дрехи и обувки. Понякога това е така, но не винаги. Дори когато имат право на безплатна детска градина, пак не пращат децата, просто защото така им е по-лесно,“коментира Яна Христова, началник отдел „Образование“ в община Несебър. Тя не скри, че екипите се посрещат войнствено и отношението от страна на родителите е грубо.
През тази учебна година вследствие на мерките 151 деца са върнати в училище.
Заместник-областният управител Владимир Крумов заяви, че има и случаи, при които училищни директори прикриват отсъствието на ученици заради парите от делегираните бюджети. Той посочи, че лично се е заел с такъв сигнал и е установил, че дете близо две години е водено, че посещава занятия, писани са му оценки, докато категорично е установено, че семейството е зад граница. „Въртят държавата на малкия си пръст, но съответния човек си понесе наказанието“, уточни Крумов.
Около 1300 лева е издръжката на дете, която училищата получават и затова се прави всичко възможно парите да бъдат задържани, отделно от броя на учениците зависи и хорариума на учителите, съответно запазването на педагогическия състав.
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..
Приключи IV-то издание на националния литературен конкурс „Писмо до моя Герой“ организиран от Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985”. Целта на конкурса е да си спомним за човека, на когото се възхищаваме, по думите и действията и искаме да станем като него, да изразим емоциите си в писмо, на ръка изписано. В конкурса..
В Бургас ще бъде разкрит учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура. В него ще се обучават студенти от филиала на СУ „Св. Климент Охридски“ в морския град. Той ще може да бъде ползван и от продуценти и изпълнители под наем. За оборудването му са необходими 320 000 лева. Предвижда се центърът за музикални и медийни технологии да..
Раздадени бяха наградите "Ученик на годината" и отличията на бургаски ученици от средните училища и професионалните и профилирани гимназии в общината, които постигнаха през изминалата година високи постижения в образованието, науката, спорта и изкуствата. Шестата тържествена церемония по връчване на наградите на Община Бургас се проведе в Аулата на..
Община Бургас и Център за творческо обучение представиха България с иновативния проект AI LAB на форума Future Skills Forum 2024 във Варшава. Той събира водещи международни лидери и експерти в сферата на изкуствения интелект и образованието. Проектът AI LAB стартира пилотно в Бургас и цели да подготви българските учители и ученици за бъдещето, като..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас провеждат допълнителни практики в реална работна среда по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се реализира от Министерството на образованието и науката. Основната му цел е да подпомогне адаптацията на професионалното образование към нуждите на..
Младежките омбудсмани на Бургас съвместно с общинските дирекция "Образование и младежки политики" и Международния младежки център /ММЦ/ организират специална среща за председатели и активни членове на ученически съвети. Събитието ще се състои днес (4 декември) от 13.30 до 16.30 часа в ММЦ в бургаския комплекс „Меден рудник“. Инициативата има за цел да..
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията..