Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се охранители в бургаските фирми от бранша



Все по-трудно става на лицензираните охранителни фирми у нас да устояват на нелоялната конкуренция от сивия сектор. Над 70 процента от фирмите в този бранш работят без регистрация. Негативната тенденция продължава, защото лицензираните фирми са подложени на все по-висок данъчно-осигурителен натиск. Това посочи Петко Иванов от Националната асоциация на фирмите за  търговска сигурност и охрана.

Над 1 400 са регистрираните фирми за охрана у нас, там са заети над 130 хил души. Неофициално обаче те са много повече, но никой не може да посочи точно. Петко Иванов посочи част от причините

„Данъчно-осигурителният натиск при нас става все по-голям, изискванията към хората, които търсим за работа при нас стават все по-високи, а оттам и очакванията на кандидатите за работа за по–високо заплащане расте. Дъмпингът от страна на сивия сектор е повече от наполовина. Освен всички лицензионни такси и техническо осигуряване, при нас един служител ни струва над 850- 900 лв, ние плащаме обучения и квалификации, докато в сивия сектор заплащането пада на 450 лв.. Нашите служители трябва да отговарят на всички законови норми – образование, физическо и психическо състояние, подготовка . Освен това на нас не е позволено като в туристическия бранш да си вземем нископлатени работници от Молдова и Украйна. По тази причина много от сключените вече договори за охранителна дейност останаха нереализирани миналото лято, особено на обекти в курортните комплекси.“ – посочи Петко Иванов, който е собственик на фирма – лидер в охранителния бранш в региона, която отбеляза 20 години от създаването си.

Голям проблем в охранителната дейност е недостигът на качествени и мотивирани, млади кадри. Към момента над 60 процента от заетите в бранша са пенсионери – допълни Петко Иванов.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12