Едва ли много хора са обърнали внимание на факта, че от следващата година вестник „Сега“ вече няма да е толкова вестник. Поредният национален ежедневник ще стане седмичник, а след това… кой знае. Но прилича на хроника на една предизвестена смърт. Сигурно нямаше да е толкова знаково това, което се случва, ако у нас имаше ежедневници бол. А не едно и две издания вече тръгнаха и минаха по този път – „Стандарт“, „Новинар“, „Дневник“… В своя редакционна статия, озаглавена „На почти прощаване“, колегите пишат:
„Без да даваме персонални оценки - какво и какви ежедневници останаха на тоя клет пазар? Два вестника на Пеевски и още няколко, които не са на Пеевски, но не им личи.“
По този път минаха и информационни радиостанции, които покриваха със собствена програма цели часове в ефира, а днес или ги няма, или се отбелязват с няколко емисии новини. Сигурно нямаше да е толкова знаково това, което се случва, ако то не е сигнал за умиращата журналистика.
Да, ще кажете – айде бе, няколко журналя ще се наложи да си търсят работа, голям праз. Ами, празът е голям и той не е за репортерите, а за аудиторията. Журналята работа все ще си намерим, хипермаркетите търсят редовно касиери. За хората е въпросът. Тези, която искат да четат сравнително (няма изцяло, нека бъдем честни) неутрални материали, да четат анализи, разследвания… И, най-големият проблем – да плащат за това. Защото Интернет е (почти) безплатен, а той е пълен с „копи – пейст“ статии, писани от „копи – пейст“ журналисти. Там има „Фейсбук – журналисти“, които пишат текстовете си въз основа на една снимка и няколко реда, без да проверят случващото се дали е реално. И народът чете, възмущава се…Възмущава се пак в същия Фейсбук, откъдето същите журналисти черпят вдъхновение за статии със заглавия „Фейсбук изригна…“; „Стотици недоволни коментираха…“; „Вълна от възмущение заля Фейсбук...“. И пак ще цитирам „Сега“:
„Вече всеки може да стане журналист във Фейсбук, стига да умее да се изразява емоционално. Анализът, хладният разум, разсъдливостта, експертизата – всичко това вече не е интересно и никой не е готов да плаща за такова съдържание“
Да, стигаме до плащането. Нещо, което българинът не обича. Той не обича да плаща данъци, такси, синя зона, та какво говорим за журналистика. За нещо, за което той да се информира за микросвета около себе си, поне. След като може да го прави безплатно от Фейсбук. Останалите медии засега удържат фронта с рекламодатели, с договори за информационно обслужване или, както тези на държавно финансиране, като БНР - с пари от бюджета. Но – докога? И как? С компромис върху качеството заради „Фейсбук“ и „копи-пейст“ журналистиката. С намаляващи екипи. С липсващо или малко време за сериозна проверка на темата. А и кой се интересува от сериозни теми, след като си отвориш брояча и видиш, че най-четеното ти заглавие е „Азис си уголеми… Вижте какво“. Примерно.
Финансирането на обществените медии, едни от малкото останали рупори на журналистиката у нас (говоря в частност за БНР), също вече излиза на дневен ред. То и сега се прави от гражданите, макар и косвено, от всички приходи в бюджета. А отдавна е разписано това да се случва от фонд „Радио и телевизия“ – който притежава електромер, да му се удържа и едно данъче за мен и за моите колеги. И тогава ще избухне не само Фейсбук. Защото българинът както не обича да плаща за журналистика, не обича да плаща и данъци. А какво остана за данък – журналя. Умишлено използвам това нарицателно, защото то стана такова най-вече заради нас самите.
Бъдещето вече е начертано. Сега е вестник „Сега“. После само ще отброяваме умиращите медии, а хората, които смятат журналистите за журналя, ще ръкопляскат. В „Епизод III - Отмъщението на ситите“ има един подходящ цитат, който перифразирах в заглавието:
„Ето така умира свободата – сред оглушителни аплодисменти“*
Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Много млади хора се насочват към по-добре платени професии, дори когато те не съвпадат с мечтите им, показва дискусията на трудовата борса в Бургас. Основен мотив за този избор са възможностите за бърза реализация и финансова стабилност, които често липсват при желаната от тях кариера. В Международния младежки център се проведе трудова борса за..
В Бургас започна дезакаризацията и въздушна ларвицидна обработка на зелените площи. Заради дъжда и вятъра през седмицата, предварителният график е бил променен, като в момента се наваксва и се работи, съобщи управителят на "Дезинфекционната станция" Нели Бойчева. Вчера и днес с дрон се обработват терени около Атанасовското езеро. Пръскането срещу..
Съюзът на ландшафтните архитекти в България ще се представи за пръв път с експозиция на националната изложба на цветя „Флора Бургас“, която ще бъде открита на 26 април, съобщиха от регионалното дружество. Ще бъдат представени проекти, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. По време на 40-то издание на „Флора..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..