Някой ден трябва да се направи нов български календар. На датите на всеобщото деление. 9 септември, 10 ноември… От няколко години неизменна част от този „календар“ е и Йордановден. Особено в Калофер.
Десетки, че и стотици нашенци, и тази година не пропуснаха да оплюят традицията на мъжкото хоро в Калофер. Казвам традиция, защото се провежда поне от няколко години, значи е традиционно вече. Споровете за зараждането му са също традиционни. Според хората, които искат да го наложат, от векове е. Според учени – от години, колко точно е спорно. 20 – 30 – 60… Исторически данни за него няма, само предания. Със сигурност съществува, откакто всички телевизори предават „на живо“ оттам, че някои – и от самата река. А с „мъжкото хоро“ започват и разпалените дискусии – кич било, чалга било, патреотарстване (каква интересна българска дума) било.
А какво точно ви пречи? Във вашия хол ли го играят? Вас лично ли са ви хвърлили в ледените води? Карат ви да вършите нещо непристойно и неморално. против волята ви? Ами – хората се забавляват. Така, както децата (че и доста възрастни) се маскират на Хелоуин и правят фенери от тикви. Е, тези в Калофер са си избрали нещо, което малко повече се доближава до нашите традиции, макар и да са го ъпгрейднали (още една интересна българска дума). И какво толкова лошо правят? Най-много някой да прояви интерес и да седне да попрочете малко за българските традиции и фолклор. Както направих и аз, защото не бях от редовните студенти по етнология при Диана Радойнова (за което съжалявам). В изследването на Десислава Андреева „Два народни обичая, описани в мемоарите на Пандели Кисимов“, чета това:
„Значително място в изложението си Кисимов отделя на участието на турските власти в изпълнението на влачугането. Интересно за нас е сведението на мемоариста за начина, по който те възприемат смисъла на българския обичай: "Турците го наричаха ислак-гюню (умокрюван ден). Самите местни власти оставяха пълна свобода в упражнението на тоя обичай, на който впрочем влачугарите подлагаха и тях. В селата особно, първия влачуган биваше самия представител на властта, бил той каймакамин, субаш или просто заптие. Влачугарите го задигваха, гдето го намерят, и на сании (шейни - б.м., Д.А.) завличаха на извора или на реката, да го умокрят, или да го оставят не умокрен за един какъв да е бакшиш. Такава участ постигаше и всякой други турчин, с когото влачугарите би имали близско познаинство."
Добре, че Османската империя я няма днес, че щяха да я разкостят как позволява подобен кич да се случва под носа на заптиетата ѝ.
А старата българска вяра, която се е запазила частично и до днес с доста езически обичаи, отбелязва на тази дата Мъжки Водици. А в книгата „Стопанката на Господ“, Розмари Де Мео пише:
„Кръстът на Водици, Райно, е друг знак. Стар знак. Казват, че и за други народи е било тъй – на живота дървото, му викаме. И се хвърля във водата, за да направи водата жива. И мъжете взимат сила от тая жива вода. В нея умиват и греховете си“
И пак да питам, какво ви пречат тия с мъжкото хоро? И защо трябва още една дата, на която да разделяме на фил и фоби, на хейтъри и лайкващи (какви интересни български думи) все по-намаляващия български народ.
P.S. Към телевизионните продуценти: Моля ви, не проявявайте интерес и към къпането на зетьове, че замина и той…
Есетрова риба от сем. Ascipensiridae с дължина от 255 см, тежаща около 160 кг откриха пред н. Емине. На екземплярът се натъкнали по време на морска експедиция на Институт по рибни ресурси –(ИРР) – Варна, ССА с кораб ЕГЕО - 2. След биометрично измерване рибата е върната обратно в морето, съобразно действията за опазване на тези ценни морски видове...
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или..
"Зонта България" реализира проект „Рада казва „не“ на насилието“. Той се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново и Русе. Проектът се реализира от всички осем клубове на „Зонта“ в страната. Основен партньор е Националното бюро за правна помощ, а „Български фонд за жените“ предоставя финансова подкрепа, съфинансирана..
За 30–та поредна година „Български пощи“ организират конкурса „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Срокът за участие е 18 декември 2024 г. В конкурса ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, за получател да бъде посочено само „За Дядо Коледа“ и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма отговарящи на условията ще получат отговор..
Естествената обстановка в дома е най-добрият декор за коледната фотосесия. Това са тенденциите през последните години, коментира популярният бургаски фотограф Виолета Пефтичева. По думите й вече не се харесва това всички да се обличат в пижами и да се снимат в заучени пози. Тук важна роля играе и добрият фотограф, който трябва да умее да..
Черният Петък има дълга и интересна история, която започва с хаоса по улиците и се превръща в глобално събитие, очаквано от милиони хора. Днес той е не само възможност за изгодни покупки, но и за осъзнат избор – да инвестираме в това, което наистина има значение. В Ability SPA вярваме, че Черният Петък е не само време за пазаруване, но и за инвестиция..
В навечерието на бургаския празник Никулден, в града - „Вечен като морето”, за втора поредна година учениците от XI А и XII А специалност „Екскурзоводско обслужване“ в СУ „Епископ Константин Преславски” ще влязат в ролята на екскурзоводи заедно с техния преподавател по теория и практика Николина Димитрова. Те ще разкажат на жителите и гостите на града..
Есетрова риба от сем. Ascipensiridae с дължина от 255 см, тежаща около 160 кг откриха пред н. Емине. На екземплярът се натъкнали по време на морска..