Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30% от данъчните приходи в Община Бургас се влагат в обществени и социални дейности

Община Бургас отпуска в полза на бургазлии значителна сума от събраните данъци .Това става ясно от отговор на питане на общинския съветник Георги Дракалиев до кмета на община Бургас. На последната сесия на Общинския съвет той зададе въпроса „Какъв е размера на средствата, с които Община Бургас ежегодно субсидира, дофинансира или подпомага физически и юридически лица, НПО, държавни институции и др.?“

От детайлната справка се вижда, че през последните 3 години Общински съвет – Бургас е отпуснал близо 35 млн лв в полза на свои съграждани и за дейности в социалната, образователната, здравната, спортната и културната сферата. Това представлява около 30 % от приходите, които влизат в общинския бюджет от данъците на бургазлии (средно 40 млн. лв. годишно). 

Най-много пари в периода 2017 – 1019 г., са дадени за социални дейности – 17.5 млн лв, в това число 15,675 млн за транспорт на хора с увреждания и карти с намаление за пенсионери и ученици, а останалите пари - за социални заведения и подпомагане на бедни, болни и нуждаещи се.

6 млн са дадени за образование, като от тях 3,650 млн. за новия Медицински факултет, 435 хил лв за филиала на Националната художествена академия, над половин млн. за двата бургаски университета, от които 386 хил лв за БСУ, 1,1 млн за подпомагане на училищата и 300 хил лв за подкрепа на даровити деца.  

За субсидиране на спортните клубове и за спортни мероприятия са отпуснати близо 5 млн лв, което е вторият най-голям ежегоден разход, след картите за пътуване с намаление.

В културната сфера са насочени 2,250 млн лв, от които 415 хил лв за изложби на бургаски художници и културни проекти на организации и артисти, 240 хил лв за писателите, а останалите средства - за дофинансиране на регионални звена на държавни културни институции.

Още 2 млн лв са разходите за дейности в подкрепа на гражданското общество, от които най-голям дял – над 1,4 млн са субсидиите за нестопански организации.

За здравеопазване, общинските съветници са отпуснали над 1,7 млн лв, от които над 460 хил лв за инвитро процедури и редки заболявания, а останалите – за подпомагане на общинските лечебни заведения. С още 140 хил лв е подпомогната дейността на ОД на МВР и РД „Пожарна безопасност.“

В тези числа не влизат разходите, които Община Бургас така или иначе прави, както и издръжка, заплати, ремонти, културна и капиталова програма, и пр. и пр.

„Към Общината тече непрекъснат поток от искания за пари, от всевъзможни страни, и няма как да бъдат удовлетворени  всички. Важно е да се знае, че голяма част от събраните средства се връщат под формата на субсидии, помощи и финансова подкрепа, от които се ползват хиляди бургазлии. Тези инвестиции обаче по желание на нашите съграждани и по решение на Общинския съвет, могат да бъдат насочени и към съвсем други дейности“, коментира Георги Дракалиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха бюджета на община Болярово

Бюджетът на Община Болярово за 2025 година бе приет единодушно днес от местния съвет. Общата му рамка  е в размер на 16 770 000 лева. Той е ориентиран към социална отговорност и устойчиво развитие. Предвиждат се инвестиции в ключови сектори, сред които образование и социални услуги, инфраструктура и благоустройство, местно икономическо развитие и..

публикувано на 16.05.25 в 17:35

Приеха бюджета на община Сливен

Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени.  Като политическо..

обновено на 15.05.25 в 16:50
Росен Желязков

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

обновено на 13.05.25 в 21:31

Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на НС

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..

публикувано на 13.05.25 в 19:00

Адв. Момчилов: Дали предложението за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционният съд

Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..

обновено на 13.05.25 в 17:55

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".  Предложението и мотивите към него, които..

публикувано на 12.05.25 в 16:09