УМБАЛ „Дева Мария“ в Бургас бе посочена от началника на здравната каса Дечо Дечев като едно от лечебните заведения, купували лекарства на скъпи цени. Пред бТВ Дечев каза, че става въпрос за онколекарството „Пеметрексед“ на „Алвоген“. Касата го платила на частни болници 7 пъти по-скъпо, отколкото на държавни и едно от изброените лечебни заведения бе именно „Дева Мария“.
Не е вярно твърдението на началника на здравната каса, че сме купували медикамент за рак само на най-високата цена. Това коментира Семир Абумелих, собственикът на „Дева Мария“.
"Ние не сме част от тази схема, в която ни вкарват умишлено", посочи Абумелих. "Работим с национални дистрибутори, които не са одобрени от нас", подчерта той:
„Неговото твърдение (на Дечев – б.а.), че сме купували на най-високата цена не е вярно, защото ние, през годината, сме купували и на най-ниската, и на най-високата от различни дистрибутори, в зависимост от този, който е имал в наличност в момента. Аз не определям цената, те определят цената. Нашата задача е само една – да лекуваме хората“
Максималната цена е разрешена от държавата, подчерта Абумелих.
„Те като разрешат тази цена, не болниците са съобразяват с цената, дистрибуторите почват да се съобразяват с цената. Фармацевтичната мафия – тя е тази, която командва цялата тая история. Не болниците! Нас, винаги, във всички разправии, ни намесват, защото сме най-слабото звено в системата“.
Семир Абумелих посочи, че за него няма значение дали ще се извършва обществена поръчка за лекарства и в частните болници.
Относно цената на медикамента Абумелих посочва:
„Как може вносителят на медикамента да му обяви цена 1050 лв. и да го регистрира в държавата на такава, а да го дава за 168 лв.? Къде е скрито кучето? А чух и че в Германия се продава за 2 000 лв. същото лекарство. Това какво означава? Лекарството е разредено, примерно, за българския пазар, за да го дават за 168 лв., така ли? Или някой от тия производители е пробил немската каса, примерно?"
Промяната в закона, която е направена и докато той е депутат, бе извършена, защото в частния сектор собственикът решава как да закупува, в случая, лекарства.
Подробности можете да чуете в прикачения файл.
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни..