След като от българската Фондация „Биоразнообразие“ обявиха,че са прекратили изготвянето на Плана за управления на ПП“Странджа“ решихме да проверим какво става с един друг дълго чакан, оспорван и няколко пъти преработван нормативен акт- Общия устройствен план на Царево. По думите на кмета Георги Лапчев ОУП Царево е пред последната си фаза. Той има влязъл в сила Доклад за оценка на съвместимостта и сега предстои насрочването на дата за обществено обсъждане. Нека да ви припомня, че планът беше изготвен и приет още през 2007-а година, но заради протести на екологични организации ,обявили се против застрояването заложено за крайбрежните зони, планът се върна за преработване на общината. После отново екоорганизации и жители на Синеморец оспориха Доклада за съвместимост и пак от министерството върнаха процедурата. Сега вече Докладът за оценка на съвместимостта е одобрен, но пък предстоят отново обществени обсъждания. Кога ще се проведат те обяснява Георги Лапче:
"Общественото обсъждане трябваше да се състои през миналата година. Поради някакви причини то беше спряно от МРРБ. Имам уверението от същото това регионално министерство, че до два месеца трябва да получим дата, до която трябва да бъдат разгледани предложенията за промяна на ОУП. Това трябва да се случи тук в Царево. Именно в Царево трябва да присъстват всички, които да изкажат своите доводи и по процедура да бъде приет този план. Моето притеснение е,че по-скоро неговата поправка рискува да придобие същата печална съдба като тази на ПП"Странджа"...
Чуйте повече в интервюто:
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...