Капиталовата програма на Община Бургас бе публикувана на страницата на администрацията в края на миналата седмица. Едно от обясненията, които чух за това, че се случва след обществените обсъждания, а не преди тях, бе „за да влязат в нея предложенията на гражданите“. Само за пример – на общественото обсъждане в „Сарафово“ бе обещан ремонт на две улици в квартала, след въпроси на граждани. Нито една от двете, обаче, не е включена в капиталовата програма за тази година.
В нея са заложени проекти, които продължават, нови такива, но и се повтарят неща от миналогодишната.
Продължава съфинансирането на Арена Бургас. 470 000 са били заложени през 2019-та, половин милион са за тази година.
Пет години след като бе анонсирано създаването на Географска информационна система (ГИС), която да следи нивото на водните басейни, с цел превенция, в бюджета продължават да се заделят средства за въвеждането ѝ – 100 000 през миналата година, 50 000 – за тази. А през това време на Марс откриха вода.
Бургас е град на интегрираните неща. Милион и половина, през миналата година, са били заделени за „Интегрирана система за управление на градската среда", което, най-вероятно, означава видеонаблюдение. В новата капиталова програма има заложени още 2 милиона от външни източници и 250 000 лв. собствени средства. На фокус излиза и „Интегриран модел за управление на градската мобилност“, за който ще се тегли и заем – малко над два милиона. Всъщност, това е продължението на проекта за Интегриран градски транспорт, който трябва да включи създаването на бърз автобусен коридор, умни светофари и буферен паркинг в „Изгрев“.
И през тази година се заделят средства за „повишаване потенциала на Бургас като атрактивна туристическа дестинация“. След 4 милиона, планирани през миналата година, за тази са заложени малко под два милиона, голяма част от което ще е заем от Фонда за устойчиви градове. Проектът, който е по оперативна програма, е до 2022 г., през която вече можем да се надяваме, че ще сме развили потенциала си. В него са заложени ремонтни дейности на редица обекти, сред които и катедралния храм.
Проектът за реставрация на къщата на Георги Шагунов е заложена в бюджета с 20 000 лв. Проектът, а не реставрацията, за която ще се чакат, очевидно, по-добри времена, ако накрая сградата не рухне или някой клошар не заспи с цигара в нея. Клошарите имат такива навици. Проектът, обаче, беше заложен и в миналия бюджет, пак с 20 000 лв. Закупуването на автомобил за дома за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“ също е включено в капиталовата програма с 38 000 лв. Този разход присъстваше и в бюджет 2019. 700 000 лв. са били заложени за изграждане на локална пътна връзка за Арена Бургас в миналогодишната програма, в тазгодишната за същото перо са заложени още 170 000 лв.
И още – отново са включени средствата за паметник на Коджакафалията. Заложени са пари за ремонт на стаи за първокласници; за защитни съоръжения в „Сарафово“; за инфраструктура в индустриалната зона на Българово… Малко над 2 милиона лева ще е съфинансирането, за което ще се тегли кредит, за новите електробуси. На лизинг ще се закупи и нов паяк. Един от най-любопитните планирани разходи е закупуването на два ледогенератора за люспест лед. Най-вероятно те ще са за двете рибарски пристанища. Средствата за тях са общо… 50 000 лв.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..