Вижда ли се краят на сагата с Общия устройствен план на Царево? В края на март предстои неговото обществено обсъждане в морския град, а документите за него са качени на страницата на регионалното министерство.
Първият Общ устройствен план, който придоби характер на скандален документ, предвиждаше сериозно застрояване в Община Царево, включително и в природния парк. Планът беше обжалван от екологични организации, но през 2014-та година ВАС отхвърли техните становища. Още същата година, тогавашният регионален министър Десислава Терзиева го отмени и разпореди изготвянето на нов. Документът трябва да регламентира урбанизирането на региона, като това се прави балансирано спрямо възможностите и отчитайки природните ресурси. А те не са малко. На територията на Царево попадат Природния парк „Странджа“, два резервата, три природни забележителности и осем защитени местности. Ето и какво пише в нетехническото резюме на екологичната оценка:За целите на документа е направена прогноза за демографското развитие за период 2014 –2035 г. Реалистичната е, че към 2035 г., тя ще има население от малко над 10 000 души. При този вариант икономиката на общината ще бъде във възход, който ще отслабне към края на периода. Очаква се нивата на раждаемост и смъртност да се подобрят, но не достатъчно, за да осигурят положителен естествен прираст. По-значително нарастване на населението ще има в селищата с доказани туристически качества. Причина за това ще е механичният прираст, породен от прилива на работна ръка и най-вече от хора, закупили второ жилище на територията на общината.
Относно инфраструктурата:
Проектът предвижда пътят Царево – Резово да се реконструира между 3-ти и 13-ти км. Поради малкия габарит се налага уширение или направа на изцяло ново трасе на отделни места. Ще се реконструира и участъкът от Ахтопол до Синеморец, където да се оформят и банкети. По този път са предвидени обходни трасета на град Ахтопол и село Варвара. При село Резово ново трасе ще води към бъдещия ГКПП. В процес на реализация е инженеринг на съоръжения по път Царево – Резово - стоманобетонови мостове при осми и девети километър и сводов водосток. Предвижда се и нова пътна връзка между Кости, Бродилово и Ахтопол.
Относно електрозахранването - разширяването и развитието на нови жилищни зони в Царево и Синеморец, както и увеличаването на туристическата база в тях, изисква изграждане на нови трансформаторни постове, пише в документа. За останалите населени места, съществуващите съоръжения трябва да бъдат реконструирани и мощностите да бъдат увеличени.
Подобна препоръка има и за водата. Разширяването и развитието на нови жилищни зони в Царево, Ахтопол, Синеморец, Резово и Варвара, както и разширението на туристическата база в тях, изисква изграждане на нови водоеми. Развитието на населените места - Фазаново, Велика, Изгрев, Бродилово, Кондолово, Кости и Българи като тилови туристически центрове и увеличаването на броя на леглата в тях също изисква изграждане на нови водоеми. До момента има прединвестиционно проучване за водните цикли на Царево и Ахтопол. Трябва да се изградят и пречиствателни станции. Има одобрен работен проект за такава в Ахтопол, определена е площадка в Синеморец, а почти с 50% трябва да се увеличи капацитетът на съоръжението в Лозенец. Трябва да се предвидят канализационни мрежи за всички селища.
А относно застрояването – на няколко имота в местността Кумкъшла (къмпинг Корал) няма да може да се строи, заради наличието на дюни. Отпада възможността за грандиозното голф игрище във Варвара. Вилното застрояване там се съсредоточава в част от местностите Гробищата и Поста. За Ахтопол отпада застрояването западно от Коросията, вилна зона ще се изгради в местността Лозята, предвидено е това да се случи на 35% от нея. В Синеморец трябва да се регламентира ромският квартал, намалена е южната вилна зона. В Бутамята е предвиден къмпинг. За местността Поляните е заложена вилна зона с намалени показатели. Разширението на Резово също е редуцирано.
Затрояването в определени имоти, които са посочени в плана, може да доведе до унищожаване на влажни зони и да наруши популацията на някои видове горски прилепи, пише още в документа. В крайбрежната Черноморска част, където се предвижда устройствена намеса, какъвто е случаят с къмпинг „Корал”, се очакват заплахи като унищожаване на стари и хралупати дървета, убежища на горски видове прилепи, пресушаване на малки водни басейни и влажни зони –местообитания на блатни костенурки и земноводни. Относно защитени зони се посочва, че не се очакват драстични промени. Ще бъдат урбанизирани 506.65 хектара от природния парк.
Заключението и на експертите е, че застрояването трябва да се извърши така, че да запази флората и фауната в защитените зони.
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните,..