Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият ОУП на Царево - трябва да се изграждат нови водоеми

Последният вариант е най-щядящ природата, но при внимателно застрояване

Снимка: МРРБ

Вижда ли се краят на сагата с Общия устройствен план на Царево? В края на март предстои неговото обществено обсъждане в морския град, а документите за него са качени на страницата на регионалното министерство. 

Първият Общ устройствен план, който придоби характер на скандален документ, предвиждаше сериозно застрояване в Община Царево, включително и в природния парк. Планът беше обжалван от екологични организации, но през 2014-та година ВАС отхвърли техните становища. Още същата година, тогавашният регионален министър Десислава Терзиева го отмени и разпореди изготвянето на нов. Документът трябва да регламентира урбанизирането на региона, като това се прави балансирано спрямо възможностите и отчитайки природните ресурси. А те не са малко. На територията на Царево попадат Природния парк „Странджа“, два резервата, три природни забележителности и осем защитени местности. Ето и какво пише в нетехническото резюме на екологичната оценка:

За  целите  на  документа  е  направена  прогноза за демографското развитие за период 2014 –2035 г. Реалистичната е, че към 2035 г., тя ще има население от малко над 10 000 души. При  този  вариант  икономиката  на  общината  ще  бъде  във  възход,  който  ще отслабне към края на периода. Очаква се нивата на раждаемост и смъртност да се подобрят,  но  не  достатъчно,  за  да  осигурят  положителен  естествен  прираст.  По-значително нарастване на населението ще има в селищата с доказани туристически качества. Причина  за  това  ще  е  механичният прираст,  породен  от  прилива  на работна  ръка  и  най-вече  от  хора,  закупили  второ  жилище на  територията  на общината.

Относно инфраструктурата:

Проектът  предвижда  пътят Царево – Резово да  се  реконструира  между 3-ти и 13-ти км.  Поради малкия габарит се налага  уширение или направа на изцяло ново трасе на отделни места. Ще  се  реконструира  и  участъкът  от  Ахтопол  до  Синеморец, където да се оформят и банкети. По  този  път  са предвидени обходни трасета на град Ахтопол и село Варвара. При село Резово ново трасе ще води към бъдещия ГКПП. В процес на реализация е инженеринг на съоръжения по път Царево – Резово - стоманобетонови  мостове при осми и девети километър и сводов водосток. Предвижда  се  и  нова  пътна  връзка  между  Кости,  Бродилово  и Ахтопол.

Относно електрозахранването - разширяването и развитието на нови жилищни зони в Царево и Синеморец, както и увеличаването на  туристическата  база  в  тях,  изисква  изграждане  на  нови трансформаторни постове, пише в документа. За останалите населени места, съществуващите съоръжения трябва да бъдат реконструирани и мощностите да бъдат увеличени.

Подобна препоръка има и за водата. Разширяването  и  развитието  на  нови  жилищни зони  в  Царево, Ахтопол, Синеморец, Резово и Варвара, както и разширението на туристическата база в тях, изисква изграждане на нови водоеми. Развитието на населените места - Фазаново, Велика, Изгрев, Бродилово, Кондолово, Кости и Българи като тилови туристически центрове  и  увеличаването  на  броя  на  леглата  в  тях  също  изисква изграждане  на нови водоеми. До момента има прединвестиционно проучване за водните цикли на Царево и Ахтопол. Трябва да се изградят и пречиствателни станции. Има одобрен работен проект за такава в Ахтопол, определена е площадка в Синеморец, а почти с 50% трябва да се увеличи капацитетът на съоръжението в Лозенец. Трябва да се предвидят  канализационни мрежи  за  всички  селища.

А относно застрояването – на няколко имота в местността Кумкъшла (къмпинг Корал) няма да може да се строи, заради наличието на дюни. Отпада възможността за грандиозното голф игрище във Варвара. Вилното застрояване там се съсредоточава в част от местностите Гробищата и Поста. За Ахтопол отпада застрояването западно от Коросията, вилна зона ще се изгради в местността Лозята, предвидено е това да се случи на 35% от нея. В Синеморец трябва да се регламентира ромският квартал, намалена е южната вилна зона. В Бутамята е предвиден къмпинг. За местността Поляните е заложена вилна зона с намалени показатели. Разширението на Резово също е редуцирано.

Затрояването в определени имоти, които са посочени в плана, може да доведе до унищожаване на влажни зони и да наруши популацията на някои видове горски прилепи, пише още в документа. В  крайбрежната  Черноморска част,  където  се  предвижда устройствена  намеса,  какъвто е  случаят  с  къмпинг  „Корал”, се  очакват  заплахи  като унищожаване  на  стари  и хралупати  дървета,  убежища на  горски  видове  прилепи, пресушаване  на  малки  водни басейни  и  влажни  зони –местообитания на блатни костенурки и земноводни. Относно защитени зони се посочва, че не се очакват драстични промени. Ще бъдат урбанизирани 506.65 хектара от природния парк.  

Заключението и на експертите е, че застрояването трябва да се извърши така, че да запази флората и фауната в защитените зони.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава Недялкова от Комисията за защита на потребителите.

Проверки по морето: инспектори засякоха "частни" плажове и липса на категоризация

Неохраняеми плажове, превърнати в "частна собственост", непочистени пясъчни ивици и  липсваща категоризация на заведения са установили при съвместни проверки вчера екипи на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, НАП и "Икономическа полиция", съобщиха пред медиите днес Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава..

публикувано на 29.06.24 в 13:11

Несебър ще развива подводния туризъм

Община Несебър и Центърът по подводна археология разработват нов туристически продукт – разходка из подводните археологически забележителности на Несебър. За целта са набелязани няколко маршрута до места, на който са идентифицирани интересни за науката обекти, останали потопени  вследствие на покачване на морското равнище. Голяма част от тях са в..

публикувано на 28.06.24 в 14:24

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж, съобщават от Община Бургас.  Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 часа в залата на Общинския съвет в Културния дом на Нефтохимика. Материалите са качени на сайта на Община Бургас . Стратегическата рамка за развитие определя няколко основни мерки...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Бизнес сътрудничеството между България и Индия беше обсъдено в Бургас

Да бъде подписано сътрудничество за обмен на кадри между България и Индия ще предложи на българското правителство посланикът на азиатската страна у нас Н. Пр. Санджай Рана. Тази година се навършват 70 години от икономическото сътрудничество между двете страни, а началото на събитията, посветени на годишнината даде бизнес среща в Бургас.  В..

обновено на 28.06.24 в 11:46

Липсата на закон и политическата нестабилност са спънка за приемането на еврото

Политическата нестабилност и несигурност са основния препъни камък пред приемането на еврото у нас. Според старши изследователя в Института за пазарна икономика - Петър Ганев, дори страната ни да покрие инфлационните критерии за влизане в еврозоната това няма да е достатъчно. "Като основно предизвикателство е нуждата от закон за регулиране..

публикувано на 28.06.24 в 11:37

В Бургас се провежда двудневно предприемаческо обучение

За четвърта поредна година в Бургас се провежда двудневното предприемаческо обучение ABLE Weekend Activator. То ще се проведе зо 30-ти юни в Младежки международен център - Бургас. В следващите дни са предвидени  интерактивни модули и занимания, с обща продължителност от 12 часа на ден.  Заключителната част на събитието е представянето на..

публикувано на 28.06.24 в 08:40
Министър Росен Карадимов (ляво) и кметът Стефан Радев

Близо 14 млн лв получи Сливен за нова индустриална зона

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с кмета на..

публикувано на 27.06.24 в 18:00