Страхът и паниката във връзка с разпространението на коронавируса, се създава излишно не само в България, но и по света. Това смята експертът по инфекциозни болести - доц. д-р Цветан Велинов. Той влиза в ръководството на регионалния щаб за предотвратяване разпространението на вируса в страната. Според него, този вирус е с клинична картина подобна на другите остри респираторни заболявания, но протича много по-леко от един сезонен грип.
„При млади хора до 40 години, с непрегнат имунитет, смъртността е под 1%. Рискови са пациентите, които са над 70 години, които са с придружаващи заболявания. Но те са рискови за всяко едно вирусно заболяване. Именно затова, преди есента се препоръчва при такива хора да се правят ваксини срещу грип, защото има риск при тях. Но дори при тях, смъртността е под 2%.“, категоричен е доц. Велинов.
Във връзка с информацията, че профилактично трябва да се пие витамин D, специалистът коментира, че той е мастноразтворим витамин, който доказано помага на имунната система.
„Витамин D обаче не трябва да се пие без препоръка на личния лекар и без да се проверят нивата на витамина. Той може да се отлага в различните органи и системи и да доведе до хипервитаминоза, която да има неприятни последици.“
Д-р Велинов информира, че всяка седмица в България се регистрират между 5 и 6 хиляди случая на остри респираторни заболявания. Такава е заболеваемостта всеки есенно-зимен сезон от години наред.
Подробностите чуйте в звуковия файл под снимката
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция. Заболяемостта е..
110 са работещите медицинските сестри в училищата и детските градини на територията на община Бургас. "Няма свободни места в училищата и детските градини конкретно за медицински специалисти", съобщи Даниел Борисов, директор на дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“. Над 20 са липсващите медицински сестри в..
КОЦ-Бургас е готов с проекта за новата си сграда, която ще обедини всички корпуси и клиники, каза директорът му проф. Христо Бозов. Новият онкодиспансер ще се намира в съседство на наказателния паркинг на ул. "Гурко" и ще е на 9 етажа, очаква се финансиране да се осигури. "Работим активно в тази посока като заделяме и средства. Миналата година..
107 са медицинските сестри в училищата в Бургаско. Те не достигат за запълване на местата във всички учебни заведения на територията на областта, които наброяват повече от 130. Този проблем се среща както в цялата страна, така и в Европейския съюз, посочи председателят на Управителния съвет на Съюза на парамедиците в България Ива Пехливанска:..
Община Сливен ще обяви за неучебни 3 и 4-ти февруари, като превантивна мярка срещу разпространението на грип и остри респираторни заболявания. Все още грипната вълна не е достигнала епидемични размери, но от РЗИ отчетоха повишаване на респираторните заболявания най-вече при децата до 14-годишна възраст. Общо пет ще бъдат почивните дни за учениците..
Общинските съветници подкрепиха предложението за изготвяне на нов проект за почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги и телемедицина за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни самотни хора. С него Община Бургас ще кандидатства за финансиране на максималната индикативна стойност за брой потребители – 312 лица с увреждания и възрастни хора..