Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Делчева е тазгодишният носител на наградата на името на Христо Фотев

| обновено на 25.03.20 в 18:45
Снимка: Министерство на финансите

Цвета Делчева е тазгодишният носител на голямата награда от Националния  литературен конкурс "Христо Фотев". Тя я  получава за стихосбирката й" Отворени възможности". Другите, които  участваха, са  Димитър Христов - "Песни, тъги и наздравици";Роза Боянова - "Обратна гравитация";Румен Денев - "Вокално стихосложение";Румен Леонидов - "Покаяние Господне".

Кратка церемония беше организирана в Община Бургас  заради извънредната ситуация в страната. Събитието се излъчи  във фейсбук страницата на Общината. Името на победителя обяви зам.- кметът Диана Саватева. Преди това говори  председателят на журито  д-р Лорис Мануелян.  Останалите членове тази година бяха  - Симеон Димитров, Силва Хачарян, Боян Ангелов и доц. Йордан Евтимов. 

Стихове на част от участниците бяха прочетени по време на церемонията, организаторите обещават истинска такава след края на извънредното положение.

Цвета Делчева е родена в Панагюрище. След 1980 г. живее в София, а за известно време също и в Брюксел и Виена. Завършила е специалност "Право" в СУ "Св. Климент Охридски" и е работила като литературен сътрудник в Студентския дом на културата, като редактор в седмичници за образование, наука и култура в София и като юрист в държавната администрация и в частни фирми. Това сочи справка за биографичния й път в liternet.bg..

Автор е на поетичните книги: "По нишката тънка" (1985), включена в антологията "Общежитие" (Народна младеж); "Отвъд предела" (1992), "Изрядна нощ" (1995), "Слънцето си е на мястото" (2000), "За градовете и нещата" (2004), "Краят на лятото, вечността" (2006). "За градовете и нещата" е преведена от Георги Ангелов и издадена на френски - "Des villes et des choses" (2006) (Bйnévent, Ница-Париж), а "Краят на лятото, вечността" е преведена от Габи Тийман и издадена на немски - "Ende des Sommers, Ewigkeit" (Garamond, Виена). През 2010 г. излиза първият й роман "Реконструкция" (Сиела), номиниран за наградата "Хеликон", а през 2015 г. - "Скъпи непознати" (изд. "Ерго"). Има награди от конкурса за студенти литературни творци (1984), Рицарски литературен конкурс за поети средиземноморци (1999) и конкурс за стихотворение "Да откриеш себе си" на БНР (2001). Отделни нейни стихотворения са преведени и публикувани на немски, холандски и сръбски езици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Дзен“ – новата лятна песен на YAVI, вдъхновена от слънцето и приятелството

Бургаският изпълнител и автор Явор Велчев – YAVI представи новата си песен „Дзен“ – музикален подарък, който той сам описва като „антидот срещу стреса“ от края на отпуските и началото на учебната година. Парчето носи плажни вибрации, безгрижно настроение и щипка романтика, а към него излиза и пъстро видео, заснето сред изгреви, плажове, яхти, танци и..

публикувано на 19.09.25 в 20:00

"100 килима от Котленско" под открито небе

Изложбата под открито небе "100 килима от Котленско" ще се състои от 19 до 22 септември в екоселище "Синия вир" в село Медвен. Събитието събира на едно място ръчно тъкани килими, всеки от които носи духа на Котленския край, историите на женските ръце, които са ги създали, и символите, вплетени в традицията, разказва Дора Куршумова. Изложбата..

публикувано на 19.09.25 в 17:00

Есенен арт базар ще оживи ул. „Алеко Константинов“ в Бургас

Улица „Алеко Константинов“ в Бургас ще се изпълни с цвят и настроение на 22 септември, когато там ще се проведе есенното издание на арт базара с участието на приложници и занаятчии от цялата страна. Посетителите ще могат да открият ръчно изработени бижута, сувенири, плетени играчки и различни арт изделия, а за доброто настроение ще се погрижат артистите..

публикувано на 19.09.25 в 16:00

„Акве калиде“ в Бургас се включва в Световния уелнес уикенд

Един от най-посещаваните туристически обекти в Бургас – туристическият комплекс „Акве калиде“, ще се включи в глобалната инициатива World Wellness Weekend под егидата на ООН. Международната неправителствена организация насърчава здравословния начин на живот и грижата за доброто състояние на хората по целия свят. В инициативата тази година се..

обновено на 19.09.25 в 14:30

Бургаската библиотека е номинирана за наградата „Христо Г. Данов“

Регионална библиотека „Пейо Яворов“ е сред номинираните в престижната категория „Библиотечно дело“ на Националната награда „Христо Г. Данов“ 2025. Новината бе официално обявена от Министерството на културата. Отличието е сред най-значимите в страната и се присъжда на личности и институции, които развиват и опазват българската литература, словото и..

публикувано на 19.09.25 в 10:30

Кино уъркшоп за млади творци започва в галерията „Георги Баев“ в Бургас

В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора Кирил Тодоров и ще даде възможност на участниците да преминат през всички етапи на филмовата продукция – от сценарий до постпродукция. Програмата обхваща анализ на сценарий, изграждане на герои, избор..

публикувано на 19.09.25 в 08:00

Регионът подкрепя кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата

Общините от регион Бургас подкрепиха кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 г.  На работна среща днес кметове и общински представители се обединиха около инициативата като стратегическа инвестиция в бъдещето. Обсъден бе потенциалът на всяка от общините да допринесе за програмата на инициативата със свои културни..

публикувано на 18.09.25 в 17:00