Винаги съм очаквала 24-ти май с огромно желание, каза за БНР Бургас Татяна Йотова. Тя е дългогодишен преподавател по български език и литература в СУ"Христо Ботев" в Айтос. Пише поезия, театрални сценарии и песни, които изпълнява на китара сама.От три месеца радостта ми е помръкнала, признава преподавателят.Това, което се случва, ме разболява, отблъсква.Не бих искала този празник да бъде зареден с отрицателни емоции.Старая се да погледна трезво и положително на нещата.Това, което ме огорчава изключително много, е, че:
Разбра се, имаме ресторанти, хотели, туризъм.Имаме кръчми, фитнес,футбол, какво ли нямаме! Само нямаме отворени училища! Това ми е най-голямата горчилка.Защото за мен, учителят е учител там, където е храмът на духовността. Електронното обучение е чудесна алтернатива, но за мен, трябва да си влезем в училищата.Това е моето желание, моята мечта.Защото едно бездуховно пространство погубва стремежа към знание. Това е моето лично мнение, не ангажирам с него никого!
Тези дни ме навеждат на различни творби, които съм срещнала в моя живот, добави още Татяна Йотова.Една от тези книги е на Джордж Оруел "1984". Цитатът " Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила" се е загнездил в сърцето ми. Иска ми се невежеството да не бъде сила, подчерта учителката. Иска ми се Духът да се върне, радостта от близостта ни да се върне.Без тази близост децата са осакатени, смята Йотова:
Аз вярвам в технологиите, разбира се, че ги използвам в пряката си работа.Силата на книгата не се измерва със столетия.Тя е откакто свят светува.Словото, което ни възражда и преражда,благодарение на което преоткриваме този свят в себе си, винаги ще възтържествува.Според мен, няма противоречие между книжката и мишката, те са два взаимнодопълващи се метода в това децата ни да научат повече, да имат повече знания.
Според Татяна Йотова в тази дистанционна обстановка са се справили успешно ученици, които имат афинитет към знанието, които са възпитани от родителите си към него.Това са родители, които са работили децата им да бъдат умни, знаещи, компетентни.Тези ученици успяха, те успяват и в училище, но им липсва учителят, поясни преподавателят.
Знанието е изконна ценност, тя е искра, която дори и понякога да тлее, никога няма да се превърне във въглен, заяви още Татяна Йотова
Винаги ще има учител, който да разгаря тази искра. Учителите са една общност, която би могла да изведе напред един народ.Но, ако учителите са заключени,подтиснати и в невъзможност да изпълняват на живо своите дейности, това би било много трудно.
Така ми се иска на 24 -ти май да излезем без някаква подредба, без сценарий и да изпеем "Върви народе, възродени", а не " Върви народе,заблудени...." Пожелавам весел празник, въпреки трудностите! Да бъдем като айтоския генгер! Този храст бодлив, който издържа на всякакви бури, на всякакви вихрове! Той е знак, за мен, да бъдем будни към новото, към знанието, към това, което ни прави хора! Човечността и доброто! Това искам в своите стихове да предам като послание към хората, моите ученици, моите приятели- да бъдем човечни, да бъде стремящи се към красота, към хармония, към Добро!
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..
Осигуряването на 100 000 лв. финансово подпомагане на Природо-математическата гимназия на Бургас „Акад. Никола Обрешков“ ще гласува Общинският съвет на предстоящото на 20 декември заседание. Причината е, че училището е заявило финансови затруднения. В докладна записка от 5 декември до кмета на Бургас, директорът на ППМГ алармира за значителни..
ПГЧЕ "Васил Левски" Бургас бе удостоено с III-то място на годишните награди на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Отличието е в категорията "Екологичен проект на годината“ за проекта “Прилагане на мерки за подобряване на екологичното образование на подрастващите в Бургас“. Той включва множество дейности свързани с опазване на околната..
Приключи IV-то издание на националния литературен конкурс „Писмо до моя Герой“ организиран от Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985”. Целта на конкурса е да си спомним за човека, на когото се възхищаваме, по думите и действията и искаме да станем като него, да изразим емоциите си в писмо, на ръка изписано. В конкурса..
В Бургас ще бъде разкрит учебен център за музикални медийни технологии и тонрежисура. В него ще се обучават студенти от филиала на СУ „Св. Климент Охридски“ в морския град. Той ще може да бъде ползван и от продуценти и изпълнители под наем. За оборудването му са необходими 320 000 лева. Предвижда се центърът за музикални и медийни технологии да..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата..