С най-новата си придобивка, „Комплексен онкологичен център – Бургас „ става най-добре оборудвания център в Източна България от технологична гледна точка – разполага с последно поколение апарати за хибридна образна диагностика (PET/CT и SPECT/CT)
С ултрамодерната техника за позитронно емисионна томография и компютърна томография лекарите ще могат много по-рано да „хващат“ метастази и рецидиви, както и да оценяват по-адекватно резултатите от химио- или лъчетерапията при онкоболни пациенти.
ПЕТ-скенерът се нарича още позитронна емисионна томография. Представлява образно изследване, което съчетава в себе си способностите за детайлно изобразяване на скенера с възможностите на определени вещества, които се натрупват в тъканите. При ПЕТ се използва радиофармацевтик (изотоп), който представлява маркирана глюкоза с радиоактивен елемент.
ПЕТ се използва най-често за стадиране на злокачествени заболявания, за проследяване на сърдечно-съдови заболявания, за изследване на централна нервна система при съмнения за болест на Паркинсон или Алцхаймер, също и при съмнения за епилепсия. Изследването може да бъде проведено за всяко едно заболяване, за което е характерен повишен глюкозен метаболизъм.
Друга иновация в „Комплексен онкологичен център – Бургас „ е апарата по брахитерапия. Това е вид вътрешно лъчелечение, при което източникът на радиация се вкарва в самия тумор или в непосредствена близост. Това води до редица предимства за пациентите в сравнение с традиционното външно облъчване.
Основният принцип на действие на лъчелечението е облъчването на туморните клетки, при което те се увреждат и постепенно умират. Някои умират още в момента на облъчването, като колкото по-висока е дозата, толкова повече е техният брой. Останалите клетки загиват в рамките на няколко месеца.
Съвсем скоро лечебното заведение ще започне да записва за изследване с уникалната апаратура .
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..