Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се наливаха основите...

Брегоукрепителното съоръжение край Шофьорския плаж, бъдещият хотел или как се наливаха основите.

Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. За това ви разказахме още миналата година, в ефира на БНР-Бургас. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" - с 66 % . В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Стойността им тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект. Идеята, припомнят запознати, е била на тогавашния кмет, починалата миналата година Веска Караманова. Тя е търсела варианти общината да печели от подобна дейност, а не само от данъци и такси. Със смяната на властта обаче общината остава без участие в проекта.

Годината вече е 2008-а и основният акционер пише до кмета, тогава вече – Панайот Рейзи, както и до председателя на общинския съвет Красимира Германова, че заради многократното забавяне издаването на строителното разрешително, както и настъпилата криза, ще продаде част от акциите. Има постъпило намерение от външен инвеститор, се уточнява в писмото. Въпросният инвеститор е офшорка, базирана в Белиз, а инвестиционното намерение е събрано в точно три изречения: „Новастар Холдинг“ иска да закупи 15% от дяловете на „Алепу Вилидж“. Цената е 500 000 евро. Офертата е валидна до 31.07.2008 г“.

Компанията предлага въпросните 15% първо на общината, както е по устав, на цена също от 500 000, която има 15 дни да реагира. На сесията през август, същата година, кметът Панайот Рейзи внася предложение общината да се откаже от закупуването. Първи възразява тогавашният съветник Росен Деспов, защото сроковете вече са изпуснати. Писмото е пристигнало на 15 юли, докладната записка по него е внесена в общинския съвет на 27 юли. Кметът Рейзи възразява, че трябва време да се напише докладната, а общината, така или иначе, няма пари да купи дела. Топката се праща към председателя на общинския съвет Красимира Германова, която възразява, че при нея е пристигнала на 30 юли, необходими са три дни, за да се свика сесия и сроковете пак ще са изтървани. „Сметнала съм за необходимо, че няма смисъл“, казва Германова и това е отразено в протокола от заседанието. От 16 общински съветници, четирима гласуват "против“ – Димитър Желев, Росен Деспов, Константин Гребенаров и Христо Бардуков, има и един „въздържал се“.

Скоро след това, в общинския съвет се внася нова докладна записка от кмета Панайот Рейзи – да се продаде делът на общината в акционерното дружество. Той е 34% (земята, която е апортирана), за малко над 2 100 000 лв. Гребенаров възразява, че цената не го удовлетворява. Кметът Рейзи контрира, че общината има само два хода. Единият е нищо да не правят, вторият – да продадат земята, която, така или иначе, не могат да си вземат обратно. А така ще са на печалба с близо милион. И казва:

В предишния Общински съвет, ако сме знаели че ще дойде такъв момент, нямаше изобщо да апортираме земята. Тук съм стигнал до това решение, защото за мен тази земя е износена и по-добре е да пристъпваме към изчистване на такива отношения, отколкото да пипаме други терени. Вие знаете, че в бюджета имаме заложени средства от продажба“, казва Панайот Рейзи.

Следват бурни дебати, някои от съветниците настояват докладната да бъде оттеглена, защото така се губи земята. Други пък обвиняват своите колеги, че връзват ръцете на кмета във връзка с изпълнението на бюджета. В крайното гласуване, едва четирима се обявяват против продажбата. Същите четирима, които са били и срещу отказа да закупят 15% от акциите. А теренът, поне документално, вече е подготвен за бъдещо застрояване. На земя, която някога е била общинска и Созопол е щял да печели от нея.

Настоящият общински съветник и кмет по това време Панайот Рейзи отказа коментар по темата. Дебатите около продажбата на земята ясно си спомня друг съветник по това време – Христо Бардуков. Нещо повече. И той, и неговият колега Константин Гребенаров декларират, че дори са им предлагани подкупи, за да подкрепят това действие.

След местните избори, когато управлението се поема от Панайот Рейзи, започнаха процеси да излезем от дружеството и да продадем нашия дял на друга компания, казва Бардуков:

И са ме викали и на срещи, и на кафета. Ама първо 5 000 евро, ама после ще получиш още. Само че аз до ден днешен не съм си продал душата на дявола и няма да го направя. Разни хора, които ми се представяха за разни бизнесмени. Които, в интерес на истината, до ден днешен, не съм ги засичал. Пък и да съм ги засичал, няма и да ги позная най-вероятно“, казва Бардуков.

Подавал съм многократно сигнали, но единственият ефект бе, че ме атакуваха в последствие по различни начини, казва Христо Бардуков.

И така – мнозинството в общинския съвет решава да продаде своите 34% от акциите в дружеството на същата компания - „Новастар холдинг“.

Интервю с Христо Бардуков можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичното място

Пространството „Кораба“ в Поморие – развръзка и идеи

Мястото, известно като „Кораба“ в Поморие, породи напрежение по време на обществено обсъждане, което се проведе в морския град. Изменението на Подробния устройствен план за това емблематично за поморийци пространство е включено в дневния ред на следващата общинска сесия. Тя трябваше да се проведе на 24 септември, но поради здравословни..

публикувано на 27.09.24 в 16:13

Бургас ще бъде домакин на екологичен форум, организиран от Европейската комисия

Бургас ще бъде домакин на най-значимото събитие за годината, свързано с един от четирите басейна (фарове – lighthouses) на Мисия „Да възстановим нашите океани и води до 2030 г.“ – „Дунав и Черно море” на Европейската комисия (ЕК). Събитието ще се проведе на 15 октомври под мотото „От изворите на Дунав до Черно море – здравословни води и здравословен..

публикувано на 27.09.24 в 16:10

"Булевард Демокрация“ на 27 септември:

Започна предизборната кампания, която ще приключи ден преди вота на 27 октомври. Дотогава кандидатите за народни представители ще се надпреварват за вниманието на избирателите. Според предварителни проучвания на социологически агенции няма да има големи изненади и на тези избори. В същото време служебният премиер Димитър Главчев призова „българите да..

публикувано на 27.09.24 в 14:42

Как да ползваме правилно кафявите кофи за биоразградими отпадъци

Правилното използване на кафявите кофи, в които се събират био отпадъци, е темата на фокус в тридневните информационни срещи на Община Бургас, които започват днес. Разяснения ще дават експерти. От няколко месеца в комплексите на Бургас се появиха кафявите кофи за био отпадъци- следващата стъпка към разделно събиране на боклуците. Кафяви..

обновено на 27.09.24 в 14:03

Промяна в движението по улица „Индустриална“ заради полагането на асфалт

Основният ремонт на ул. „Индустриална“ приключва, съобщават от Община Бургас. Започва финалното полагане на асфалтовото покритие на улицата, което ще се осъществява на етапи.  Първият от тях ще стартира на 28 и 29 септември, като ще обхване ул. „Индустриална“ в участъка от ул. „Спортна“ до ул. „Вая“, т.е. от стадион „Черноморец“ до затвора. През..

обновено на 27.09.24 в 12:04

Актуализираха общинската транспортна схема в Сливен

Общинският съвет в Сливен гласува актуализация на общинската транспортна схема.  Промяната се състои в редуциране на курсове в часовете с липса на пътникопоток .  Изменението в градската транспортна схема се изразява в промяна на маршрута на линия № 4 , от кв. „Колю Фичето“ до жп гара, през бул. „Хр. Ботев“. Линията ще се изпълнява от кв. „Колю..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

Села в общините Камено и Карнобат са без вода днес заради аварии

Села в общините Камено и Карнобат са без вода днес заради отстраняване на аварии, съобщават от ВиК Бургас. До 17 часа екипите ще са на терен в село Свобода, когато се очаква водата отново да потече от чешмите. Ремонтните дейности в Константиново  се очаква да продължат до 12:30 часа.  А в село Черни Връх те са плалнирани следобед от 13 до..

публикувано на 27.09.24 в 09:39