С почти 10% по-високи са средните цени на сделките с ниви в област Бургас през 2019, в сравнение с предходната година. Това сочат данни на Националния статистически институт, представени от Териториалното статистическо бюро - Югоизток. Средно те са се търгували за 797 лв. за един декар. Спрямо средната стойност за страната (1 053 лв./дка), цената на нивите в областта е по-ниска с 24.3%.
През изминалата година най-висока е била цената на сделките с ниви в община Бургас. Повишение е отбелязано и в общините Айтос, Карнобат, Руен, Созопол, Средец и Сунгурларе.
Ръст от почти 3% се наблюдава и при средната цена за наем/аренда на един декар ниви. Тя пред 2019 година е достигала 36 лв. Най-високо се е отдавал под наем декар ниви в община Камено - за 45 лв. Но и тук се наблюдават значително по-ниски стойности в сравнение с цената на арендата в страната.
Графичната база „Тодор Атанасов“ в Бургас ще бъде превърната в „Културно-образователен център и музей“. Дългоочакваният ремонт започва съвсем скоро, след като в началото на следващата седмица ще бъде избрана и фирмата изпълнител. Ремонтните дейности са част от трансграничен проект между България и Турция - „Туризмът чрез култура – наше общо..
Министерството на земеделието и храните организира Национален рибен фест на Ченгене скеле край Бургас. Събитието на 30 ноември е посветено на популяризирането на рибата и рибните продукти, както и на подкрепата към българските рибари, производители и преработватели. Демонстрации и лекции, свързани със здравословното хранене,..
През октомври 2025 г. пътуванията на български граждани в чужбина се увеличават с цели 15% спрямо същия месец на 2024 г., докато посещенията на чужденци в България нараства с едва 0,4%, показват последни данни на Националният статистически институт (НСИ). Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври са 829,3 хил., или с 15% над..
Тази година посрещането на Новата година ще е необичайно за хотелиерите и ресторантьорите. За няколко часа няма да работят ПОС терминалите и банкоматите заради техническо прекъсване, свързано с настройването на банковите системи за преминаване към еврото. Ще се наложи да плащаме само в брой. Някои от ресторантите дори няма да..
Три компании, заинтересовани от закупуването на румънските активи на руската енергийна компания "Лукойл", преговарят директно с нея, заяви във вторник румънският министър на енергетиката Богдан Иван, цитиран от онлайн изданието profit.ro , предаде Ройтерс. "Лукойл" има 320 бензиностанции в Румъния, управлява третата по големина рафинерия в страната и..
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол е извършило инвестиции в размер на 18 018,48 лв. без ДДС за модернизация и подобряване на водоснабдителната инфраструктура на територията на община Болярово. Сред новите активи са реконструкция на уличен водопровод в село Попово, както и монтаж на седем помпени съоръжения в населените места Воден, Попово,..
Цените на едро на основни хранителни продукти като яйцата, брашното и картофите са се повишили през последната седмица, показват обобщени данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. През последната седмица цените растат на брашното, кашкавала, прясното мляко, но поевтиняват сиренето и киселото мляко, олиото, свинското и пилешкото месо...