Резултатите от мащабно имунологично изследване на Бургас и региона бяха представени днес .То показа, че под 1 % от местното население и сезонните работници в туризма са се срещали с КОВИД - 19.
Кметът Димитър Николов обясни:
Направихме мащабно срезово проучване, което ще продължим и в края на летния сезон. То обхвана територията на община Бургас и още пет черноморски общини. Изследването беше проведено в рамките на 20 работни дни и в него се включиха 150 служители на РЗИ - Бургас, общините и доброволци. Финансирано бе осигурено от черноморските общини в Бургаска област и Министерство на здравеопазването. Дизайнът беше на Факултета по медицина в Бургас и неговия ръководител доц. Цветан Велинов, по методическите указания на проф. Кантарджиев и главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Това проучване касае и туризма по нашето Черноморие. То категорично доказва методически и научно, че в Бургас под 1 % от жителите са се докосвали до КОВИД - 19. В Бургас мерките бяха малко по-строги, за което бяхме и критикувани. Но, благодарение дисциплината на жителите на Бургас и на мероприятията, които организирахме по обезпечаване третирането с дезинфектанти на общи площи и транспортни средства, фактите са категорични. Благодаря на моите съграждани за спазването на мерките!
Докладът с резултатите ще бъде преведен на 4 езика и изпратен до чуждите посолства у нас, както и до нашите в чужбина. Вместо с рекламни послания, доказваме с научни факти, че Бургас е сигурно и чисто място за почивка!
Доц. Цветан Велинов, декан на бургаския Медицински факултет, подчерта:
През последните 4 месеца усилията ни бяха насочени към активно издирване на хора, заразени с коронавирус и хоспитализирането на най-засегнатите, карантиниране и т.н. Но това не дава качествена информация за епидемиологията, как се разпространява вирусът, има ли безсимптомно носителство и колко е опасен. Тези отговори се търсят в целия свят. Затова се насочихме към това въпросното имунологично проучване. Определихме географския му регион - Бургас и петте крайморски общи - Несебър, Приморско, Поморие, Созопол и Царево. В проучването взеха участие 2300 души от 2 до 22 юни, за 20 дни. То беше направено отчасти на случаен принцип. 80 % от населението на този регион е заето в туристическия бизнес. Искахме информация как Бургас и регионът влизат в туристическия сезон. Затова половината от изследваните са заети в туризма. Разпределено беше между мъже и жени в 4 възрастови групи, за да определим възрастовия риск от заразяване. Хора на първа линия също бяха включени. 0,95 % от тази популация са се срещали с коронавируса. Това означава, че мерките, които Бургас взе преди 4 месеци, за да съхрани семействата и поминъка си, са дали резултат. Това означава още, че чисто статистически тук е по-вероятно да пострадаш в пътен инцидент, отколкото да се заразиш с този вирус.
Доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, отбеляза:
Три седмици над 100 души вложиха своя труд и беше изследвана една представителна част от населението. Има 4 важни въпроса. Защо Бургас? Защото е едно от най-красивите места в страната и много хора искат да пребивават в следващите месеци тук. Второ - имаме активна местна власт, която иска да запази здравето и бизнеса. Без съдействието на кмет и РЗИ нямаше как да се случи това.
Резултатите показват изключително ниска циркулация на вируса и нисък риск за хората, пребиваващи на това място в следващите няколко месеца. Трябва да запазим тези резултати добри, но не чрез непрекъснато и постоянно изследване, а чрез непрекъснато пазене на собственото и здравето на нашето семейство, а това става а дистанция, дезинфекция и всички останали необходими превантивни мерки.
Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Национален център по заразни и паразитни болести, съобщи:
Какво доказва Бургас с това изследване?
Първо - данните за хората, които са били с коронавируса, са сравними с тези от другите проучвания в страната, и са малко по-ниски, което говори за по-добро спазване на мерките в месеците февруари, март и април.
Второ - няма голяма разлика между антителата на хората от местното население и тези, които работят в туризма, което е много добре. Това означава, че рисковете и за двете групи са по-малки.
Трето - данните, които съобщи кметът, са от първа фаза на изследването. Втората ще бъде след сезона, за да се разбере каква част от работещите в туризма и срещащи се с хора, идващи от чужбина, са влезли в безсимптомен контакт с вируса.
Четвъртото и най-важно нещо - познавам германците много добре, учил съм В Роберт Кох Институт, и мога да ви кажа - германецът иска сигурност. Сигурност иска и всеки западен турист. Да гледа усмихнатото лице на рецепционистка и сервитьорка през лицевия шлем и с маска. Това иска чужденецът. Първата работа на германеца, когато влиза в заведение, е да види дали има дезинфектант, дали има отстояние и дали ще бъде навън, на чист, свеж въздух. Ей това ако осигурите, ще имате един хубав сезон, което искрено ви желая!
Д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ - Бургас, обяви:
Всяка година ви докладваме за състоянието на водите за къпане. Най-много плажове в страната са в Бургаска област - 100. 88 от тях са охраняеми. Пробонабиране е взето от 49 точки. Всеки един трябва да бъде вкаран в таблицата, която правим всяка година за отчитане качеството на водите. Оказа се, че всички плажове в област Бургас са с отлично качество. С отлично качество е морска вода, плаж, осигуреност със спасители, наличие на медицински и реанимационни пунктове.
Доктор Мариана Кофинова, главен секретар на РЗИ - Бургас, поясни:
И тази година беше извършена категоризация на водите. През 2017 година зоните за къпане, които са били с отлично качество, са били 23 от 48. През 2018 година зоните с отлично качество вече са 30, при 18 с добро качество. През миналата 2019 година вече 41 зони са с отлично качество. Това означава, че повишаването на качеството на водите е с положителна тенденция. Това в голяма степен се дължи на приоритетните инфраструктурни проекти, които бяха реализирани през последните години от съответните общини.
От проведените до момента изследвания става ясно, че водите за къпане са в отлично състояние, тоест няма съмнение за някакво замърсяване. Надяваме се догодина качеството на водите навсякъде да бъде отлично.
Николина Ангелкова, министър на туризма, обобщи:
Благодаря специално на господин Николов и на целия екип, който направи това изследване. То е изключително важно за сектор туризъм, защото Бургас е регионът от Южното Черноморие, където под 1 процент са се докоснали с коронавируса, което означава, че ние сме сигурна дестинация, че тук се вземат мерки и ще продължат да се вземат мерки за всички, които работят в сектора.
Сутринта проведох среща със Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Там всички хотели и ресторанти, които са отворили, спазват указанията на Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването, за да може да гарантираме безопасността и сигурността на туристите. Очаква ни едно много трудно лято, със сигурност е изключително важно да бъдем дисциплинирани и вярвам, че всеки един, който работи в сектора, го прави.
Очакваме утре и първия чартър, който ще пристигне от Амстердам.
Много важно за работещите в този сектор е и вчерашното решение на Министерския съвет, с което приехме мярката 80 на 20 за работещите в сектора, за останалите си продължава 60 на 40, плюс 290 лева за секторите Туризъм и Транспорт, което ще важи от първи юли.
В непрекъснат контакт сме с всички водещи туроператори и със свои колеги. Ще продължаваме да ви информираме непрекъснато за това да стартираме активно нашия летен туристически сезон.
Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които всеки един от нас притежава...
Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито..
Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, с измерване на кръвното налягане пред входа на Диагностично-консултативния център до болницата в комплекс „Меден рудник“от 10.00 до 16.00 часа. Здравната акция в Бургас е част от глобалната здравна инициатива - „Май месец за мерене“ на Международното дружество по хипертония...
Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома. Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията. Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..
Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..
Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..
В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..
Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се..