Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Морското училище карат практика на ро-ро кораба „Дружба“

Началникът на Регионалното управление по образование инж. Виолета Илиева инспектира производствено-плавателната практика на десетокласници от Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола" на ро-ро кораба "Дружба". Възпитаниците на Морското училище от специалност "Корабоводене" бяха посрещнати и придружени от изпълнителния директор на Port Bulgria West к.д.п. Огнян Райчев.

Практиката на десетокласниците бе проведена в реални корабни условия в пристанището. Преди това всеки ученик е преминал през обучение по основна подготовка по морска безопасност /съгласно конвенция STCW/, което се удостоверява със свидетелство, издадено от ИА "Морска администрация". Практическото обучение бе под ръководството на кап. инж. Деньо Николов, преподавател в училището. Проведени бяха тренировки по видовете корабни тревоги. Занятието включваше спасяване и оказване помощ на паднал зад борда човек. Наблюдавана бе тренировка по използване на колективните спасителни средства с цел напускане на кораба. Накрая бе разиграна ситуация по потушаване на пожар, възникнал на борда.

Десетокласниците наблюдаваха спускането и експлоатацията на работна и спасителни лодки в изпълнение на командите, подавани от капитана на м/к "Дружба" к.д.п. Пламен Панайотов, както и гасенето на пожар. По време на практиката си учениците бяха придружени от директора и зам.-директора на гимназията - инж. Христина Жабова и кап. инж. Пламен Симеонов.

"Практиката на учениците от Морското училище е най-специфична в сравнение с практиките в останалите училища. Необходими са не само специфични знания и умения на преподавателите, но и съответната база", коментира Виолета Илиева.

Училището развива нови професии и се търсят нови бази. То има добро сътрудничество с ВВМУ "Н.Й. Вапцаров", както и с морския бизнес. Училището има амбицията да предоставя добро образование на учениците и квалифицирана работна ръка на морския бранш.

Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов "Св. Никола" стана иновативно училище с решение на Министерския съвет от август 2019 г. От 1 септември 2019 г. държавата я прехвърли на Община Бургас, която полага усилия за оборудването й със съвременни съоръжения, както и за повишаване качеството на образованието.

Ръководството на Морското училище от своя страна сключи редица споразумения за сътрудничество и осъществяване на учебни практики на своите ученици с морския бизнес, университети и държавни институции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Центърът за млади таланти с предизвикателство към четвъртокласниците на Бургас

Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Фондация „Пътеки към бъдещето“ награди 9 надарени ученици

Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година.  Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..

публикувано на 18.02.25 в 15:35

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00