От средата на май на воден режим са руенските села Скалак и Череша. „През деня се събира вода в каптажа и вечерта се пуска в населеното място, за да може хората да имат вода след като се приберат от работа. Релефът на тези села е полупланински. В долната махала има вода, в долната махала няма вода и кметовете, съвместно с ВиК служителите, правят и вътре в самото село“, обясни кметът на Руен Исмаил Осман. Той допълни, че с ВиК са пробити две сонди край селата. „Излезе малко вода и сега екипите на ВиК работят по вкарването й в самия каптаж, т.е. в самия водоем на населеното място. Другият момент е, че хората имат засети зеленчуци в дворовете и ги поливат. Само за пиене водата ще стигне, но за поливане има проблем“, обясни кметът.
Исмаил Осман допълни, че следващата стъпка, която ще предприеме Община Руен е да поиска и тези две села да се вържат към деривация „Камчия“. „Трасето за Бургас минава на 7 км. от селото. Минава между Люляково, Скалак и Череша. От там спокойно може да се вземе вода до тези две населени места. На този етап обаче е невъзможно, защото има заповед на министъра на околната среда и водите за това, че количествата в язовир Камчия не са много и поради тази причина на този етап е забранено свързването на нови населени места“, посочи кметът.
Исмаил Осман допълни, че помпите вече са доставени. Взети са и проби от сондите и на тази етап се очакват резултатите от тях. Воден режим е въведен и в сунгурларските села Костен и Вълчин. „Предприели сме мерки, ако се наложи да осигурим допълнително количество вода в тези населените места, но засега не се налага“, обясни кметът на Сунгурларе Георги Кенов. Основната причина за въвеждането на водния режим е, че кладенците са пресъхнали. „Обмисляме различни алтернативи като допълнителни водоизточници, тъй като на територията има такива. В строителната програма имаме проектирани довеждащи водопроводи, така че работим по случая. Така сме направили водния режим, че когато хората от Вълчин се приберат от работа да имат вода“, посочи кметът. Според него трябва да има дисциплина, защото много от населението полива с питейна вода зеленчуковите си насаждения.
През април стана ясно, че и няколко карнобатски села също ще са на воден режим. Това са Детелина, Екзарх Антимово и Раклица. Причината там са малкото валежи през тази година.
2000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия. Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на..