Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако има плаж – ще има и достъп до него

Пътят, който не е път и води до плажа, който не е плаж
Снимка: скрийншот Асен Бонджев/Фейсбук

Няколко институции все още не могат да дадат отговор плаж ли е пясъчно – каменистaта ивица покрай т. нар. „летни сараи на Доган“. И има ли път до него, след като проверка на място показа бетонови подстъпи, водещи до морския бряг?

Тоя път не е път, бетониран подход е. Така можем да обобщим официалната информация, с която разполагаме от институциите до момента. През миналата седмица проверка с геодезист на общинския съветник Константин Бачийски показа, че общинският път, който остана такъв засега, граничи с държавен имот. (подробности вижте тук). В самия държавен имот има бетониран подход/път, който води до спорния плаж – предмет на организирано плажуване в средата на юли от хиляди български туристи.

Въпросният парцел наистина е държавен имот, потвърждават и от областната администрация в Бургас. В кадастъра е отразена като „земеделска територия с начин на трайно ползване: курортен хотел, почивен дом“.


Улица ли е, път ли е това, което води до плажа?

Бетониран подход, уточняват от областната администрация. Той е продължение на общинския път, граничи с частен имот и с държавния парцел. Не е път, по смисъла на закона, не е предвиден да бъде като такъв и спрямо действащия Подробен устройствен план (ПУП). За точното му местоположение към момента няма данни, поясняват от институцията. Кой, как и кога е бетонирал част от държавен имот – не се знае.

И след като не е път, а плажът още не е плаж, то и няма задължителен достъп до ивицата. Ако бъде регистриран плаж, то тогава трябва да се осигури възможност на българските граждани да си потопят краката в българската част от Черноморието. Дали е плаж, обаче, още никой не може да каже. Както ви информирахме миналата седмица, Министерството на туризма се опитало да направи проверка, обаче било възпрепятствано от оградите, указващи, че там има строителен обект (вижте тук). Сигналът към ведомството е бил подаден от Министерството на регионалното развитие и благоустроството (МРРБ). От областната администрация също казват, че са си свършили работата в тази посока:

Областна администрация е информирала ресорните министерства за наличието на пясък, чакъл и други седиментни и скални образувания в границите на имот 07079.831.94. За предприетите от тях действия няма постъпила информация

Каква е процедурата?

„Границите на морските плажове се установяват с преки геодезически измервания и се отразяват в кадастралните карти и регистри. Изменението на кадастралните карти и регистри се заявява от министъра на туризма след приемане на специализираните карти по чл. 6, ал. 7 от закона. Въз основа на извършените изменения министърът на регионалното развитие и благоустройството утвърждава актовете за изключителна държавна собственост на морските плажове. Областна администрация няма правомощия по конкретните процедури“, казват от администрацията на Вълчо Чолаков.

Какво се случва, ако някой ден държавата открие, че там има плаж?

Спрямо Закона за устройство на черноморското крайбрежие в такава хипотеза държавата или общината трябва да осигури пешеходен и велосипеден достъп до ивицата. Те трябва да бъдат предвидени в ПУП. Член 14 от ЗУЧК гласи:

"(3) Собствениците на недвижими имоти, през които подробният устройствен план предвижда преминаване на обекти за пешеходно движение, учредяват право на преминаване в полза на съответната община по реда на чл. 192, ал. 1 от Закона за устройство на територията в тримесечен срок от влизането в сила на плана.

(4) При отказ на собствениците да учредят право на преминаване в срока по ал. 3 имотът или част от него се отчуждава в полза на съответната община при условията и по реда на Закона за общинската собственост"

ПУП обаче хем няма изготвен (защото общинският съвет отхвърли взетото за него решение, вижте тук), хем проектът му предвиждаше да се осигури достъп до ивицата, но от другия ѝ край. А и към момента няма доказателства, че плажът е плаж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прогноза на опасни метеорологични явления за 30 април

За 30 април Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение от първа степен (жълт код) за равнинната част от Южна и Източна България. В 17 области от страната, сред които Бургас, Ямбол и Сливен, се очакват близки до нулата температури и условия за слана в ранните сутрешни часове. По Черноморието през деня ще бъде..

публикувано на 29.04.25 в 23:57
снимката е илюстративна

124 моторни и строителни машини се предлагат на търг от Гранична полиция в Елхово

Главна дирекция „Гранична полиция“ организира търг с явно наддаване за продажба на излезли от употреба моторни превозни средства и инженерна техника. Общо 124 обекта ще бъдат предложени – леки и товарни автомобили, булдозер, колесен трактор, багери и други машини, които вече не са необходими на регионалната структура на дирекцията в Елхово. Търгът..

публикувано на 29.04.25 в 18:00

Продължават реконструкциите по улица „Първа“ в Несебър

В Несебър започна преасфалтиране на улица „Първа“ в участъка между светофарните кръстовища при ресторант „Чучура“ и хотел „Калофер“. Преди това в същата отсечка вече е изградено ново улично осветление и са положени нови тротоари. Същевременно приключиха дейностите по разширение и преустройство на пътя от края на ул. „Първа“ – кръстовището за град..

публикувано на 29.04.25 в 17:20
Общински съвет - Бургас 2023/2027 г.

Община Бургас е поръчала 30 уреда за измерване нивата на радон в образователни и обществени сгради

Има ли наличие на радон в образователни, обществени и частни жилища в Бургас. Това бе най-коментираната тема в Общинския съвет, след като отне на местния парламент повече от час и половина време по дискусии, в които стана ясно, че Общината е поръчала преди месец 30 апарата за измерване на радон в детски градини, като 9 от тях вече са поставени...

публикувано на 29.04.25 в 16:57
(архив)

Продължават техническите тестове на въжената линия край Сливен

Продължават техническите тестове на въжената линия край Сливен, след инцидента, при който заради неизправна седалка бяха ранени двама души. В момента на всички седалки на лифта се извършва пробно теглене на натоварване. Кметът Стефан Радев обясни какви тестове се правят на седалките на лифта. "Всички седалки се изтеглят на натоварване по-високо..

публикувано на 29.04.25 в 16:47

Общински съвет - Бургас: Сарафово ще има втори вход-изход

Община Бургас трябва да предвиди средства в размер на 1 200 000 лева в бюджета си за тази година, за да изгради втори вход-изход от квартал „Сарафово“ към обръщалото на автобус №15. Това решиха днес общинските съветници на своето заседание. Идеята на някои от тях да се изгради ново кръгово кръстовище не беше подкрепено. Причината е,че това вече е..

обновено на 29.04.25 в 16:30

Община Камено ще има нова пожарна

Община Камено ще се сдобие с нова пожарна. Това стана ясно по време  на международно учение по пожарна безопасност, което се провежда в Бургас. Досега в общината работи изнесен екип на пожарна Бургас.  „Сградата на новата пожарна в Камено в момента е в процес на изграждане. Очаква се доставката на противопожарен автомобил с носимост 5000 литра, който..

публикувано на 29.04.25 в 16:00