Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати предлагат едрите земевладелци да бъдат облагани с данък

Снимката е илюстративна.
Снимка: БГНЕС



Законопроект за облагане с данък на едрите земевладелци е внесен в Народното събрание от групата на Обединените патриоти. Предвижда се мярката да се отнася за тези, които притежават повече от 20 000 дка земеделска земя. Според разчетите на ВМРО приходите от новия данък ще достигнат до 40 млн. лв. на година, тъй като 4,5 млн. дка земя са собственост на 61 юридически и физически лица в страната. „Основният мотив за внасянето на законопроекта е, че през последните години наблюдаваме сериозно окрупняване на земеделската собственост. На практика тя се превърна в инвестиционен инструмент, който носи изключително висока доходност, обясни Искрен Веселинов от ВМРО.

Предложението е новият налог да бъде местен данък върху собствеността, който да влиза в общинските бюджети. „Предвиждаме това да бъде диференцирана ставка според категорията на земята като между 1 лв. и 10 лв. на 1 дка да е облагането. Идеята е, че рентите в страната се движат между 30 лв. – 100 лв. на 1 дка. На практика една ставка от 10 лв. в място, където 100 лв. е рентата, представлява обичайния 10 % данък върху доходите, който е универсален за всички видове икономическа дейност. Местните общински съвети ще решат каква ще бъде ставката, но това ще бъде таванът“, допълни той.

От Асоциацията на собствениците на земеделски земи се обявиха против тази мярка. Според тях не е сега моментът да се налага този данък, заради кризата с коронавируса. „Въпросният законопроект се очаква да бъде разглеждан в момент, в който българските земеделски производители са изправени пред тежки изпитания, както с оглед на спада в икономическата активност поради глобалната пандемия, така и с оглед на изключително слабата реколта поради променящите се в неблагоприятна посока климатични условия“, се посочва в становището на Асоциацията. Според тях предложеният законопроект е дискриминационен, защото е възможно да се създаде неравнопоставеност между земеделците.

Други обаче смятат, че мярката е правилна. Според земеделския производител Иван Кузманов тя дори е закъсняла. „Това, с което навредиха едрите земеделци едва ли ще може да се поправи с този закон. Законопроектът е адекватен. Налага се да има нещо подобно. Той е насочен срещу силните на деня. Има монопол не само в зърнопроизводството, но и в изкупуването на продукцията. Когато има монопол, държавата трябва да се намеси. Основната й грижа е да мисли за средната класа“, посочи Кузманов.

Предстоят дебати по законопроекта. Очаква се през есента той да премине на първо четене в Народното събрание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас има потенциала да развива здравен туризъм, твърди експерт

Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..

обновено на 31.10.24 в 10:45

Д-р Йордан Господинов: Черно море е много ценно, трябва да го опазваме

Предизвикателствата пред  риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково

Извънредно общоградско  събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“.  Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..

обновено на 30.10.24 в 12:42

Приключи есенната сеитба в Бургаско

Сеитбата в Бургаско е приключила. Липсата на валежи, обаче не се отразява добре на посевите, това съобщи Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите: „Нямаме дъжд вече 20 дни, никакъв дъжд със стопанско значение. Това предизвиква едно „шарено“ поникване на пшеницата. Не е поникнала на 100 %, това..

обновено на 29.10.24 в 09:00

Инвеститор иска да добива строителни материали край Каблешково

Частен инвеститор иска концесия за добив на строителни материали в местността Малка биберна-юг в землището на Каблешково. Това става ясно от писмо от Министъра на енергетиката до Община Поморие.  Заявената площ е близо 380 декара и се намира в непосредствена близост до жилищната зона и до главния довеждащ водопровод за курортния комплекс Слънчев..

публикувано на 28.10.24 в 15:58

Българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти

С над 4 пъти  се превишава броя на заявените потребности от работна сила в сравнение с броя на регистрираните безработни в област Бургас. Тази тенденция е в сила и във Варна и София-град. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе в периода май - юли, съвместно с областните комисии по..

публикувано на 24.10.24 в 15:02

Минималната заплата е механизъмът, с който правителството влияе на работодателите

Размерът на минималната работна заплата не следва да се обвързва с необходимите, според синдикатите, средства за  месечна издръжка,  посочи социалният министър Ивайло Иванов и допълни, че в момента е в сила правилото минималното възнаграждение да е 50 на сто от средната заплата за страната. Минималната работна заплата е единственият механизъм, с..

публикувано на 24.10.24 в 14:20