Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяват учебната база на Професионалната гимназия по компютърно програмиране

Новият випуск на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас ще се обучава в седем съвсем нови и модерно оборудвани класни стаи. Те се намират на първия етаж в сградата на общежитието и включват 4 учебни стаи, 2 компютърни кабинета и библиотека.

Помещенията, в които ще влязат през септември новите 4 паралелки на гимназията - 2 по специалността "Приложно програмиране" и 2 по "Програмно осигуряване", ще отговарят на всички изисквания по безопасност на 116-те ученици. Те са в отделен сектор с контролиран достъп само за учителите и учениците. Стаите се оборудват с индивидуални чинове, които позволяват да бъдат аранжирани по различен начин и на достатъчно голямо разстояние един от друг, съобразено с изискването за дистанция.

Ремонтът на учебните кабинети е към своя край и в момента се обзавеждат с нови бюра и чинове, и ново осветление. След това стаите ще бъдат оборудвани с модерна компютърна техника, предоставена от компания "Скейл фокус", партньори на гимназията от самото й създаване и ще бъдат оформени по подобие на реалните IT офиси. Техниката в компютърните кабинети, също е дарение от други две IT фирми - "Вестион" и "Fadata".

И тази година се затвърди тенденцията немалка част от новоприетите ученици в компютърната гимназия да идват от различни градове от страната. Над 20 деца ще пристигнат да учат в Бургас от градове като Стара Загора, Каварна, Добрич, Китен, София, Несебър, Поморие, Габрово, Севлиево.

Според правилата на компютърното училище, преди да бъдат разпределени по класове, учениците ще положат входни тестове по английски език, за определяне на нивото им. С третия поред випуск общият брой на възпитаниците, които се обучават за работа в технологичния свят в IT гимназията, вече е над 320.

Предстои до началото на учебната година Професионалната гимназия по компютърно програмиране да пусне собствен изпитен център на глобалния лидер в електронното тестиране в сферата на информационните технологии - Pearson Vue. Това e водещият доставчик на международни сертификационни изпити с над 5000 тест центъра в 175 страни и 230 професионални центрове в целия свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва гласуването за приза „Ученик на годината“

Започва гласуването за приза „Ученик на годината“, съобщават от община Бургас.  С решение на Общинския съвет от септември т. г. са приети Правила за насърчаване и подкрепа на ученици и студенти с изявени постижения в областта на науката, изкуството или спорта по Общинска програма „Бургаски деца“ и Общинска програма „Успешни студенти“...

публикувано на 22.11.25 в 10:35
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министерството на образованието няма намерение да слива ВУЗ-ове

Министерството на образованието няма намерение да закрива или да слива нито едно държавно висше училище, заяви ресорният министър Красимир Вълчев.  Той допълни, че при следващи промени в Закона за висшето образование ще се предложи създаването на т.нар. консорциуми или сдружения от висши училища, какъвто опит има в други страни. "Те ще могат да се..

публикувано на 21.11.25 в 16:00

Нови специалности и стажове по проект за дуално обучение в СУ "Иван Вазов"

През тази учебна година СУ „Иван Вазов“ работи по проект  „Развитие на дуалната система на обучение в подкрепа изграждането на нов модел на здравни грижи за деца в Югоизточен район“. Той  е част от големия проект за изграждане на детската болница в Бургас. 250 ученици ще получат допълнителна подготовка и стажуване. Предстои да се разкрият и нови..

публикувано на 20.11.25 в 12:49

БНР и БСУ подписаха договор за партньорство (ОБНОВЕНА)

„Българското национално радио (БНР) като обществена медия се стреми да бъде близо до университетите в страната. След един период, в който имаше оптимизъм за бъдещето - последните години ни предлагат една малко песимистична обстановка, дали заради международната обстановка, но и започнахме да се вглеждаме много повече в проблемите вътре в страната. От..

обновено на 19.11.25 в 17:41

Ден на отворените врати в БСУ под мотото „Медии и предприемачество“

Под мотото „Медии и предприемачество“ Бургаският свободен университет ще посрещне днес ученици, родители, партньори и приятели на ежегодния Ден на отворените врати – събитие, което тази година обещава повече вдъхновение и празнична атмосфера. Официалното откриване на Деня на отворените врати е в 11:00 часа, в присъствието на представители на..

публикувано на 19.11.25 в 07:45

Магистърска програма в бургаския филиал на СУ запознава студентите с модерната епоха на България

Във Филиала на Софийския университет в Бургас започна обучението по магистърската програма „Модерна България: Държава и общество (кр. на ХІХ-нач. на ХХI в.)“ - нова възможност за студентите от региона да се включат в академичната работа на Историческия факултет. Това съобщават от учебното заведение.  Лекции с доц. д-р Светослав Живков насочиха..

публикувано на 18.11.25 в 17:30

В Будапеща обсъждат и днес дигиталната трансформация в обучението по български език

От 14 до 17 ноември в Будапеща се провежда работна среща по проекта "Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (Уча БЕЛ 4.0)", осъществяващ се по европейската програма "Еразъм +", с партньори Бургаският свободен университет, българските неделни училища "Асен и Илия Пейкови" в Рим, "Кирил и Методий" в Никозия, "Аз Буки Веди" в Кьолн и Българското..

публикувано на 17.11.25 в 13:00