Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 4 до 6 септември в морския град:

Созопол отново е домакин на Фестивала на старите занаяти и изкуства

Арт изложбата - базар ще се проведе за трета година в Етнографския музей

| обновено на 04.09.20 в 09:36

За трета поредна година в Созопол ще се проведе АРТ Изложба- базар "Фестивал на старите занаяти и изкуства 2020". Той започва от днес и ще покаже красотата, блясъка и непреходността на българските занаяти и изкуства. Ще ги представят  гостуващи приложници, занаятчии, дизайнери. 
Майстори от цялата страна ще представят най- доброто от творчеството си, а най- любопитните посетители ще могат да се включват в демонстрационните работилнички. 
Една от тях ще е на Слава Балджиева,  майстор занятчия вече 3 десетилетия, която от ателието си в Стария Пловдив ще гостува за първи път с уникалните си тъкани творби в морския град:
„Ще представя тъкане на хоризонтален и вертикален стан. Това което ще покажа са художествени пана, с български къщи, птици, цветя. Най – често използвам чисти и ярки цветове, които са характерни и за широката българска душа, защото вдъхновението, което черпя е от народното творчество.“
Повече може да чуете в интервюто в звуковия файл:
Изящни бижута от кожа и арт чанти със стил и уникалност ще предложат Диян и Миглена Фотеви, които за поредна година участват в арт – изложбата базар :   
„Отново ще участваме във Фестивала, защото сме приятно очаровани от позитивното настроение на посетителите. Ние ще представим ръчно направени творби с кожен филигран. Ще има и стенни пана, а бижутата ни са с неповторим стил, който е резултат от селекция през годините, като основата е от текстилния гайтан, който е познат от старинните дрехи!“ 
Повече може да чуете в интервюто в звуковия файл:
Още един от творците, които ще се включат във Фестивалът на старите занаяти е Силвия Стоянова, която ще представи своите прекрасни изделия от вълна: 
„Ще покажа красиви и ефирни шалове, оригинални и екстравагантни шапки и ръкавици, нежни и изискани бижута и уникални аксесоари за дома. Преди 9 години се докоснах за пръви път до вълната и бях много впечатлена. Наричат я "топлата глина"- само с вълна сапун и две ръце могат да се направят толкова различни изделия, дори и рокли. Очаквам с нетърпение да се включа във Фестивала, каня всички да дойдат и видят красивите изделия на моите колеги, ще има стъкло, керамика, кожа и вълна!“
Повече може да чуете в интервюто в звуковия файл: 
Созопол - градът на изкуството, художниците и романтичната атмосфера ще е домакин на интересната Арт проява, а мястото където ще се проведе Фестивалът на занаятите не е случайно - това е двора на Етнографския музей в Стария град.
Изложбата - базар "Фестивал на старите занаяти и изкуства Созопол 2020" отваря врати за посетители на 4 септември от 11.00 ч. в Етнографския музей и ще продължи до 6 септември, включително. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00