Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови възможности за застрояване на Слънчев бряг, ако се промени собствеността на курорта

Снимка: "Слънчев бряг" АД

Ръководството на „Слънчев бряг“ АД излезе със становище, че с предложенията за смяна на собствеността на курорта, ще се отворят нови възможности за застрояване в комплекса, които сега се възпрепятстват от държавата. Изказването е във връзка с подписка стартирала от бизнесмени в региона, която настоява инфраструктурата в целия комплекс „Слънчев бряг“ да премине изцяло към Община Несебър. 

От акционерното дружество уточняват, че Община Несебър никога не е била собственик на инфраструктурата в комплекса, Зона Изток. Държавата създава „Слънчев бряг“ ЕАД като 100% държавна собственост през 1991 г., а през 1997 г. чрез приватизация в акционерното дружество дялове закупуват над 3 500 физически и юридически лица, които и към момента имат собственост в „Слънчев бряг“ АД. 

Според ръководството на комплекса, идеята за „безвъзмездно прехвърляне“ би ощетила, както миноритарните акционери, така и държавата, която и към момента притежава 75% собствеността в дружеството. 

Към момента община Несебър стопанисва инфраструктурата в Зона Запад в Слънчев бряг, както и 50% от ул. „Първа“. От "Слънчев бряг" АД питат дали Общината хипотетично би имала ресурс за инвестиции в инфраструктурата и в Зона Изток или се търси само финансов интерес от експлоатирането на собствеността.

В публичното пространство се чуват и искания за налагане на мораториум за издаване на строителни разрешителни за срок от 3 години след прехвърлянето. От ръководството на акционерното дружество подчертават, че то по никакъв начин не регулира и не участва в процеса по издаване на строителни разрешителни в комплекса. Според него, се прави опит за внушение, че при евентуално управление от страна на Община Несебър, няма да се допуска строителство в комплекса. 

От там питат има ли конфликт на интереси хотелиер да зове за смяна на собственика на инфраструктурата в комплекса?

Припомняме, че „Слънчев бряг“ АД към момента стопанисва над 650 000 кв. м. в Зона Изток. Това са основно улици, тротоари, паркинги, зелени и обществени площи, оценявани на стотици милиони левове. Дружеството не извършва хотелиерска дейност и няма хотели, нито ресторанти или други подобни обекти. Задължението му е със собствени средства да поддържа осветление, озеленяване, места за разходка, паркиране, осъществяване на достъп на транспортни и технически средства на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите, охрана и видеонаблюдение и т.н. Тези задължения са свързани с огромни разходи, които на година надхвърлят 2 милиона лева. 

Ръководството на комплекса настоява, че евентуален диалог за собствеността на „Слънчев бряг“ АД трябва да се води на експертно ниво и с аргументи за развитието на летния туризъм в България. Трябва да бъде защитаван държавния интерес и този на миноритарните акционери.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Свързани новини

Ивайло Ляхович (вляво) и Венелин Ташев

Общината да си вземе инфраструктурата в „Слънчев бряг“ искат бизнесмени

Инфраструктурата в целия комплекс „Слънчев бряг“ да премине изцяло към Община Несебър. Подписка с подобно искане е стартирала от бизнесмени в региона. Източната част на курорта се стопанисва от „Слънчев бряг“ АД, а западната – от общината. Това..

публикувано на 28.08.20 в 13:01
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия..

публикувано на 20.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45