Мерки за подпомагане на туризма предлагат от местната браншова камара. Причината е ситуацията с кризата заради коронавируса и загубите, които търпи бизнесът. От Бургаската регионална туристическа камара са изпратили писмо до компетентните институции. В него се посочва, че не са изпълнени част от обещанията от страна на държавата за подпомагане на сектора.
„Първо, обеща да отпусне бърза помощ в рамките на 10 млн. лв. за първите кандидатствали по програмите на ИСУН. Започна една луда борба за първенство, едно чакане пред компютрите. Помощта обаче дойде след три-четири месеца. Дадени бяха обещания за друга помощ, последваха протести, искания, кръгли маси, предложения от страна на бизнеса. Никой не бе чут. Подкрепата за туристическия транспорт така и не дойде, въпреки обещанията. Липсва програма за екскурзоводите – свързващото звено, без която туризмът не може. Декември дойде, а дори идея няма как да се помогне на гидовете. Но обещание има. Туроператорите и турагентите - най-засегнатите в сектора, все още очакват обещаната помощ от 10 милиона – сума, крайно недостатъчна да осигури ликвидността на фирмите. След 9 месеца агония, без работа и оборотни средства, работодателите са изправени и пред предизвикателството да възстановяват средства на своите клиенти за неосъществени пътувания. Как е възможно това без помощ и нисколихвени кредити?“, се посочва писмото на експертите.
Бургаската регионална туристическа камара и Националното сдружение „Случаен превоз“ искат да се вземат адекватни мерки за спасяване на сектора в следните направления:
1. Промяна на мярката 60/40 на 80/20, както това направиха много европейски страни и въведоха 90/10 или 85/15, поради липса на оборотни средства цяла година.
2. Държавата да поеме общественото осигуряване за дейностите – хотелиерство, ресторантьорство, ТО и ТА дейност, заетите в случайния превоз и екскурзоводите.
3. Министерството на туризма договори 50 млн. лв. от Министерство на финансите за подпомагане на туроператорите и турагенти. От схемите за подпомагане са изключени екскурзоводите и туристическият превоз, както и туроператори и туристически агенти, регистрирани през януари и февруари 2020-а, които нямат никакъв оборот. Не е ясно на такава подкрепа те могат да разчитат?
4. Бърза и неотложна помощ за не по-малко от 50% от оборота за декември 2019 г. за всички звена в сектора.
5. Директната помощ за наетите в туризма да бъде диференцирана както следва:
А) за напълно затворени професии, каквито са ТО, ТА, екскурзоводите и работещите в
случаен превоз;
Б) за частично затворените, чиито обороти бележат спад с повече от 50% в сравнение с 2019 г.
6. До края на декември правителството на Република България да разработи конкретни мерки, ако пандемията продължи и през първото тримесечие на 2021 г. Към тези мерки да се включат всички звена в сектор „Туризъм“ и „Случаен превоз“.
7. Министерството на туризма да систематизира направените предложения от туристическия бранш за устойчиво развитие за периода 2021-2023 г. и да ги предостави за обществено обсъждане.
8. Министерството на туризма съвместно с туристическия бранш да разработи нова търговска и рекламна политика в периода на пандемията от COVID-19, която да обхваща и периода след стабилизиране на бранша 2023-2024 г.
9. Да се увеличат субсидиите на 100% за следващата година, ако влезем в трета и четвърта вълна на COVID-19.
10. Самоосигуряващите се управители на ООД/ ЕООД, които вече 9 месеца са оставени без всякаква социална и финансова помощ и не попадат в обхвата на програмите на МТСП, също трябва да получат по 24 лв. на ден.
11. Достъп до „евтини кредити“, гарантирани от ББР. Търговските банки предлагат кредити, гарантирани от ББР, с висок лихвен процент. Искаме с намесата на правителството той да падне с няколко процентни пункта до 2 на сто.
12. Още веднъж настояваме за облекчаване на визовия режим за руснаци, беларусци, турци и други от трети страни. Не искаме те изцяло да бъдат премахнати, а да бъдат електронни, което ще улесни желаещите да посетят страната ни.
13. СПА и балнео курортите ни да бъдат сертифицирани като „европейска здравна туристическа дестинация“, за да дойдат европейците при нас. Но преди това е необходима адекватна инфраструктура.
14. Общинските съвети на 256 общини в Република България на свои заседания да облекчат затворените поради COVID-19 фирми в следните направления:
А) диференциран данък за придобиване на имущество според оценката;
Б) освобождаване от такса „битови отпадъци“ до 100 дни след излизане от пандемията;
В) освобождаване от патентен данък за последното тримесечие на 2020 г., от лихви за данъци и такси за краткосрочни задължения на фирми и граждани.
Много подходящ е примерът на Гърция. Правителството свали данъци, намали осигурителните вноски, пое част от наемите, отмени вноската „Солидарност“ за субсидиране на 100 000 нови работни места, за които държавата ще покрива осигурителните вноски.
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна. Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..
„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят. Радев обяви, че в настоящата..
В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..
В Експозиционен център „Флора“ -Бургас ще се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“, организиран от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас и агенция по консултантски услуги. Събитието е днес в 14:30 ч. В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният..
За Община Царево новият туристически сезон вече започна. Това каза за БНР Бургас кметът Марин Киров и посочи, че се наблюдава във всички населени места на общината значително присъствие на туристи още от края на април и началото на май. Има изключително голям интерес към закупуването на ваканционни имоти, предимно от Турция. Паралелно с новата..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С..
„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в..