Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианото на Тончо Русев влиза в обновената сграда на НХК

Пълната промяна на Културния дом на нефтохимика вече е факт. Сградата е цялостно преустроена и в нея вече има няколко мултифункционални зали, с гримьорни, нови настилки, осветление, отоплителна система и озвучителна техника. Обособено е вътрешно пространство за културни събития на открито през топлите месеци със сцена и пейки. Обновената сграда трябваше да отвори врати за празника на града, но заради сложната обстановка ще откриването ще бъде отложено, поясни директорът на културния дом Мария Маркова.

"Смятахме откриването да премине, като ден на отворените врати, за да може всеки желаещ да се разходи из дома и да го разгледа, но се надявам, че положението, в което се намираме всички ние ще отмине и ще може да се реализира въпросният ден на отворените врати. Сградата е изцяло обновена, разполага с няколко мултифункционални зали, зали за спортни занятия, гримьорни, съблекални със санитарни възли към тях. Осветителната и озвучителната техника също са изцяло обновени, голямата зрителна зала разполага с въртящ се механизъм, имаме си и оркестрина вече".

Сградата е съобразена и изцяло с нуждите на хората с увреждания. Два асансьора - от северната и от югоизточната част, осигуряват удобен достъп до всички помещения. Монтирана е рампа, обособени са специални места в зрителната зала и специализирани санитарни възли.

Припомняме ви, че сградата на НХК е построена през 1975 г. През 2012 г. pъĸoвoдcтвoтo нa "Лyĸoйл Heфтoxим Бургас" я дари на Община Бургас, което даде възможност да се ремонтира със средства от спечелен европейски проект.

А освен директор на обновения културен дом Мария Маркова е и хореограф и режисьор. Най-новата й постановка е спектакълът "Червената шапчица", в един съвременен прочит. Подробностите, чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеви метъл легендата Ози Озбърн почина

Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му. Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов". 76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като..

публикувано на 22.07.25 в 22:23

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 18:30

Елена Папаризу за първи път на сцената на SPICE Music Festival

Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

Маргарита Хранова с нова песен на "Бургас и морето"

42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.

публикувано на 22.07.25 в 13:05

„Музикална магия 2“ гостува в Бургас и Несебър

Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година,  защото е една „музикална..

обновено на 22.07.25 в 12:41

Историческият музей в Поморие представя обновената си експозиция „Археология”

Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Младежки театрален проект стартира в Бургас

През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..

публикувано на 21.07.25 в 16:30