Търговци на общински обекти в Бургас се оплакаха, че не са освободени от наемите си, подобна на други техни колеги. Павилионите им за закуски са в близост до училища и са ги затворили, тъй като учениците са в онлайн обучение. От общинският съвет коментираха, че хранителните обекти не фигурират в заповедта на министъра и няма как да ползват облекчения.
Атанас Димитров работи на общински павилион за пици до две училища. Затворен е вече трети месец, но продължава да плаща наема си. И има въпроси:
„Защо нас не ни одобриха? Писахме две молби с колеги, ако не целия, поне част от наема да ни опростят. Ние сме зависими от учениците, ако не са те, ние нямаме работа. Всичката стока, която закупихме я изхвърлихме. Ние не сме заведения, ние сме малки павилиони и разчитаме на тях“
Димитров и още няколко негови колеги са в незавидното положение, да са с хранителни обекти,чиято дейност на практика да не е забранена от заповедта на министъра, но в същото време са принудени сами да затворят, тъй като 100% клиентите им са ученици, а те учат в домовете си. Търпим големи загуби, казват търговците и настояват местната власт да преразгледа решението си.
С решение на местния парламент ползватели на общински терени не заплащат наем за периода на последните противоепидемични мерки. Хранителните обекти до училищата не са затворени по смисъла на министерската заповед за Ковид ограниченията, коментира общинският съветник Станимир Апостолов по повод недоволството на част от дребните търговци.
Освобождаването от общински наеми на търговците в Бургас е на база заповед на здравния министър за затворянето им. Павилионите за закуски до училищата не са сред тях и няма как да ползват обекченията, категоричен е съветникът.
„На тях им е намален оборота, вследствие на карантината на учениците, но те не са заведения за ученици, а и за граждани“
Общинският съвет решава по законосъобразност, няма как да разграничим обектите, казва Апостолов.
„Много такива обекти пък работят, като кофи шоповете, те работят и то доста добре. Няма как да ги разделим, едни да бъдат освободени, че са до училище, а други… Всеки един търговец търпи намаление в оборотите вследствие на тази пандемия“
Дребните търговци не приемат аргументите на властта и посочват практики в други местни парламенти, като в Стара Загора и София, където облекчения ползват всички потърпевши.
Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. От март месец тази година има задължителна директива, че бензина в Европейския съюз трябва да съдържа поне 10% от специфичната добавка. Тя се произвежда от житни култури, което е и една..
Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в търговските обекти и апелираха потребителите да избират малките квартални магазинчета.Сега управляващите предлагат промени от една страна - в закон, с който да се регулират българските..
100% от месото, млечните продукти, зеленчуците, предлагани в големите търговски вериги у нас да са българско производство. За това настояват производители. Асоциация "Обединени български животновъди“ ще защитава и искането си за таван на търговските надценки на всички храни. Към момента това не е залегнало в законопроекта за веригата на доставки..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата. Досега таксата се изчисляваше като промил върху данъчната оценка на..
Община Камено е включена в стратегическата визия на Министерството на туризма за развитие на Южното Черноморие като туристическа дестинация с акцент върху културното наследство. Това стана ясно при посещението на министъра на туризма Мирослав Боршош в района, където той разгледа средновековния град Русокастро – обект с национално значение. Започна..
Заведение, което работи без категоризация, констатираха контролните органи при масова проверка в Созопол. Представители на пет институции - на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, Икономическа полиция, Регионалната здравна инспекция, Националната агенция за приходите и Община Созопол участват в съвместна акция за..
Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките..
Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български..