Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАП: До 1 февруари може да се променя вида на осигуряването

До 1 февруари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, напомнят от Национална агенция за приходите.  Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.

Самоосигуряващите се лица,  които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”,  могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“  на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).

Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година. Тази година 31 януари е в неделя затова крайният срок за деклариране и плащане се удължава до 1 февруари.

В 7-дневен срок от започване или възобновяване на трудовата дейност самоосигуряващите се лица определят вида на осигуряването си, като подават декларация по утвърден образец в компетентната териториална дирекция на НАП или чрез е-услугите на приходната агенция с Персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/.

При  прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност, както и при започване на друга трудова дейност през календарната година не може да се променя вече избрания и декларирания вид осигуряване.

Повече информация и консултации за попълването на данъчни и осигурителни декларации можете да получите на телефон 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локализираха пожара край вилна зона в Ямбол

Локализиран е пожарът, пламнал по-рано днес във вилна зона край Ямбол. Изгорели са необитаеми постройки, засегната е и обитаема къща. Продължава гасенето на пожара и до село Мелница, прокарани са просеки към тополовградското село Срем. Хеликоптери, също участват в гасенето. Нов пожар в близост до Ямбол Според жители на местността Курткая край..

обновено на 29.07.25 в 14:58

Представиха проект за алтернативни грижи за децата бежанци за над 26 млн. лева

В четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа ще се изградят 6 услуги от резидентен тип , в които непридружените деца бежанци в България ще бъдат изведени от приемателните центрове и ще получават комплексни социални услуги за интеграция. Държавната агенция за бежанците вече работи по пилотен за страната ни и Европейският съюз проект, с..

публикувано на 29.07.25 в 13:51
Спешните действия са след поредния голям пожар

"Остриците“ в „Банево“ вече имат Подробен устройствен план

Общинските съветници в Бургас одобриха единодушно Подробния устройствен план – План за улична регулация в селищните образувания „Острица 1“ и „Острица 2“ в землищата на кв. „Банево“ и с. Миролюбово. Докладната е изключително важна, защото ще позволи да се урегулира територия, която става все по-населена. Ще се изградят улици с достатъчни..

публикувано на 29.07.25 в 12:39

Един от водещите преподаватели по Аюрведа, Юрий Ковачев с лекция в Бургас

Късното вечерно хранене и преяждането водят до здравословни проблеми, твърди един от водещите преподаватели по Аюрведа в България, Юрий Ковачев. В Бургас той ще изнесе лекция за това как храната може да се превърне в най-мощното ни лекарство. Аюрведичната медицина разглежда превенцията като основен принцип за поддържане на здравето. Тя използва..

публикувано на 29.07.25 в 12:36
село Козарево

Нов пожар в близост до Ямбол

Пет пожарни коли и огнеборци гасят пожар в местността Курткая до Ямбол. Огънят е обхванал сухи треви в изоставени имоти, засегната е сграда, горят и струпани автомобилни гуми. Продължат усилията  за овладяване на пожара в района на елховското село Мелница, където снощи областният управител на Ямбол Николай Костадинов превантивно задейства системата..

публикувано на 29.07.25 в 12:07

Община Бургас ще поеме дълг до 19 114 000 за ключови проекти

Общинският съвет в Бургас гласува общината да поеме дългосрочен дълг за осигуряване на финансиране на ключови проекти. Размерът му трябва да е до 19 114 000 лева.  Сред проектите са енергийно обновяване на сгради, модернизиране на спортните зали "Нефтохимик" и "Бойчо Брънзов", както и изграждане на нови корпуси към училища.  Кредитирането ще от..

публикувано на 29.07.25 в 11:24

Общинските съветници подкрепиха предложението за инсталиране на фотоволтаици на социалните услуги

Общинските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов - общината да кандидатства за повишаване на енергийната ефективност на социалните услуги в града чрез финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът предвижда изпълнение на две основни дейности. Първата е свързана с инсталиране на фотоволтаични системи с..

публикувано на 29.07.25 в 10:46