Евродепутатите поставиха искане за „право на откъсване от работната среда“ в целия ЕС. Така ще се регламентира правото на цифрово откъсване от работа без последствия за работника. Какво означава това?
Михаела Чобанова е майка на три деца и работи в спедиторска компания. Работата ѝ позволява да провежда служебните си задължения от своя дом. Но там тя паралелно поема с усмивка и ролята на родител и възпитател на двете ученички във втори и пети клас, както и на най-малката, която трябва да е в детската градина.
"Постоянно проверяваш до къде са стигнали децата, кое ги е затруднило, къде трябва да се наблегне малко повече. Една жена е свикнала да върши 6-7 неща едновременно и не и пречи. А особено свързани ли са с децата, това не е работа, а удоволствие", споделя Михаела
И ако тази роля ѝ доставя удоволствие, през деня се налага да намери време и за домакинство и готвене.
"Това психически не го издържам, защото когато са в училище и детска градина, те си имат меню съобразено с необходимия прием на различни вещества. Аз тепърва трябваше да изграждам такова меню с първо, второ, трето, десерти. Това ме изнервяше.
Аз съм късметлийка, защото имам много добри деца - мир, любови и разбирателство."
За други родители обаче, тази идилия не може да бъде постигната и превръщането на жилищата им в офиси замъглява границата между служебен и частен живот, смятат Евродепутатите.
Те настояват, че при работа от вкъщи, често се налага добавянето на допълнителни часове към регламентираното работно време. А това често е без съответната компенсация. Това увеличава психическото натоварване и риска от депресия. Затова работниците имат право да не бъдат безпокоени в дома си с допълнителни служебни задачи. Те трябва да бъдат защитени от правото "да се изключат", за да защитят личната си среда.
Затова и при един задълбочен дебат между институциите в Брюксел, работещите и гражданите, може да се стигне до балансиран подход за регулирането на тази дейност. Това смята и евродепутатът Атидже Алиева-Вели, която е член на Комисията по заетост и социални въпроси.
"Виждаме дигитализацията, цифровизацията и още по-ускорения онлайн начин на работа във връзка с ковид пандемията. За България данните показват, че ако преди пандемията, работата дистанционно е достигала едва 5%, вече след месеците, след които бяхме затворени, 30% работят дистанционно. Много е важно в такъв момент да се осигури ниво на защита на работещите в новата цифрова работна среда."
Евродепутатът пояснява, че част от държавите членки вече са въвели регулаторни механизми на национално ниво.
Тъй като правото на откъсване от работната среда понастоящем не е официално заложено в правото на ЕС, Парламентът ще поиска от Комисията да представи правен акт по въпроса. Предложение за такава директива се добавя като приложение към доклада, който ще бъде обсъден днес и гласуван ден по-късно.
Подробностите в звуковия файл.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни..