Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" отварянето на заведенията

Снимка: БГНЕС

Утре се очаква решение кога ще бъдат отворени заведенията и как ще работят. Част от хората в бранша  в бургаски регион са на различни позиции как трябва да се случи това, но са единни в мнението си, че икономическите мерки ,които осигури държавата не са ефективни.

Ключовият момент с отварянето на заведенията е липсата на на адекватна помощ от държавата към бизнеса, заяви общинският съветник и собственик на заведения Димитър Найденов.Здравето на хората е на първо място,подчерта той и уточни, че обектите  трябва да останат  затворени докато не се овладее вируса:

Това отваряне, което е едно псевдоотваряне, то развързва ръцете на правителството да спре да подпомага бизнеса.Защото ние ще бъдем уведомени, че вече можем да работим и да се оправяме сами.Ако сме затворени, имаме някакви легални основания да претендираме за обезщетения.и помощ,както е в целия свят. В момента, в който ни отворят ще кажат- оправяйте се сами. Няма да имаме работа.Какво означава да работим на 50 процента, какво значи  до 22.30 часа? Хората са достатъчно наплашениу, стерсирани от това, което гледа по телевизията като репортажи за заболяването. Те няма да се втурнат да ходят по заведенията, да се смесват с други хора.

В същото време много от хората, които биха посетили заведения, също изпитват финансови затруднения заради паднемията и ще се останат вкъщи. Така заведенията ще работят, но няма да имат  клиенти, обясни Найденов .

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

 Късно е отварянето на ресторанти и клубове  в средата на февруари, ако се има предвид зимния сезон, обясни Костадин Ралев собственик на заведения. Според него, един от основните проблеми е двойният стандарт, който се налага. Работят големите хранителни вериги и детски магазини, заведенията в хотелите, а ощетени са останалите обекти. За Ралев, който има заведение и в зимен курорт:
Добре е да се отвори на първи февруари, февруари и март са два месеца, които може да се работи. В момента, какво се случва в зимните курорти- хотелите през уикендите са пълни. Никой никъде не спазва никакви мерки.Единствено страдат собствениците на заведения, които са извън хотелите. 
За градските заведения всеки ден закъснение е загуба. Защото наемите си вървят.Разходите си вървят. В същото време, така обещаваните и прокламираните помощи закъсняват. Следствие на някакъв по -сериозен натиск започнаха да се получават.

Предложението да се работи до 22.30 ч. на 50 процента от капацитета на заведението не е най-доброто, но е някакво решение, обясни Ралев. Според него, обектите трябва да бъдат отворени до 23.30 часа.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30

30% по-високи цени на нощувките през лятото

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..

публикувано на 04.02.25 в 16:42

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..

публикувано на 04.02.25 в 16:27

Министър Станков: Предвижда се петкратно увеличение на санкциите за ЕРП-тата

В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..

публикувано на 04.02.25 в 16:19

Министърът на туризма подкрепи Бургас за Европейска столица на културата

Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона.  „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..

публикувано на 04.02.25 в 15:33