Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два проекта за Поморийското езеро спасяват калолечението

Възстановяват се отводнителните и защитни канали, ще има и видеонаблюдение

Снимка: Община Поморие



Два проекта, които целят да запазят уникалните лечебни свойства на калта в Поморийското езеро, се изпълняват паралелно от Община Поморие и неправителствени организации. 

Проект, свързан с консервацията на езерото започна община Поморие. Финансирането от 1 100 000 лева по ОП „Околна среда“ е спечелено чрез Местната инициативна група.  Възстановяват се отводнителите канали, които да отвеждат дъждовната вода. В момента тя се влива в езерото, съобщи кметът на Поморие Иван Алексиев:

"То е изключително ценно за нас като природен ресурс, защото благодарение на това езеро, ние извършваме единственото калолечение на територията на страната с тази поморийска лечебна кал. Всяко едно отклонение на параметрите като соленост, защото то е затворено и е по-солено, отколкото морската вода, води до отклонение на химичните показатели."

По проекта около езеро ще бъде монтирано видеонаблюдение, което да прекъсне практиката недобросъвестни местни граждани да вадят кал и да я продават на туристите, вкарвайки ги в заблуждение, тъй като истинската лечебна кал се вади от дъното на езерото. 


Двата обходни защитни канала, които са около езерото, ще възстановяват две екологични организации, френска биологична станция и частния бизнес, който оперира в езерото, по програмата LIFE на Европейската комисия. Целта на дейностите е да бъде намален втока на сладка вода в езерото, така че да се регулира соленост, необходима за живота на екосистемата и свързаните с нея добив на морска сол и калолечение. Три пъти е спаднала солеността на Поморийското езеро за последните 10 години.  Експертът от „Зелени Балкани“ Димитър Попов уточни:


"В последните години пред очите ни се случиха неща, които доведоха до влошаване на функционирането на каналите -засипване на част от устието на река Адата /Каменарска река/ и промяна на течението й, което от пет години директно се влиза в Поморийско езеро, това доведе до значително намаляване на солеността на езерото. Впоследствие разширението и изграждането на обходния път на Поморие също допринесе затова - мястото, където трябваше да тебе реката, в момента е депо за строителни материали, баластра, която беше положена на новия път."


Екоорганизацията не е правила специално изследване дали са влошени качествата на лечебната кал, която се черпи от езерото, мнението е споделено от дългогодишни ползватели на "поморийското злато". 


 Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56