Може ли тежко – болни пациенти да закусват филия хляб със сирене и чай? Може, а ситуацията е идентична в доста държавни лечебни заведения. Бургаската Университетска болница за активно лечение (УМБАЛ) също не прави изключение.
Снимки с оскъдната храна, бяха разпространени във Фейсбук и от общинският съветник Иво Баев. Не за първи път и пациенти, и техни близки сигнализират за това, което ядат болните – хляб със сирене или макарони, както и чай. За съжаление, почти всички отказват да застанат с името си в едно интервю, в което да потвърдят. С наш репортер се свърза и потърпевша, която, в последствие, се отказа да говори през микрофон. Но в социалните мрежи изобилства от коментари. Ето едно примерно меню, което посочват в един коментар: сутрин - филия хляб (понякога пълнозърнест) със сирене (или подобен продукт); обяд - зеленчукова супа, доста рядка, с филия хляб; вечер: филия хляб със сирене.
Като за три лева – толкова
Последната обществена поръчка, проведена от УМБАЛ – Бургас е от края на 2019 г. Тя е за доставка на храна по съответните диети за болните и за ободряващи напитки за персонала. Уточнено е, че те трябва да отговарят на рецептурника от 1984 г. и на наредба на Министерството на здравеопазването. Сумата, която заделя болницата е 430 000 лв. и това е за две години. Явява се само една фирма, с която е сключен договор – „Ален мак“. Договорът с тях е сключен през март 2020 г.
Сумата за храна, обаче, е меко казано минималистична. За диетите с номера от 1 до 15 са предвидени максимум 3 лв./храноден с включен ДДС. Въпросните 15 режима са важни за пациентите с различни заболявания. 15-та диета, например, е обща, възстановителна. Тя е преходна, за плавно преминаване от лечебно към нормално хранене. Препоръчва се и за възстановителен период на някои заболявания. Целта ѝ е да осигури пълноценно, добре уравновесено хранене. Трябва да има нормално съдържание на белтъчини, въглехидрати и мазнини, както и повишени количества витамини. Разрешени продукти са: всички млека и млечни; риба, птиче месо, хляб и хлебни изделия, обилно количество плодове и зеленчуци. Храненията трябва да са 4-5 на ден.
Каква е реалността за 3 лв./ден?
Закуската в едно от одобрените менюта 15 за пациентите на бургаската болница е хляб и сирене (последното е 50 грама); кус – кус със сирене или макарони със сирене (280 гр.) и чай със захар. За обяд се предлага супа (250 гр.), която е картофена, спаначена и зеленчукова. Описаната в менюто вечеря е домати с ориз; леща; картофи яхния, картофи с ориз или картофи плакия. Има и запечени картофи. Описаните риба, месо, обилни количества плодове и зеленчуци, отсъстват. И няма как да е иначе за три лева на ден.
Или ще ви лекуваме, или ще ядете пържоли!
Сравнението е грубо, но се доближава до истината. В клиничната пътека за даденото заболяване влиза всичко – храната, консумативите, медикаментите, лечението, заплатите на персонала. И разбира се – материалната база - ремонти, поддръжка, инвестиции. Има клинични пътеки, които покриват тези разходи, но има и такива, които не покриват. За коронавирус, например, е 1 200 лв. и често не достига, ако пациентът се нуждае от по-сериозно лечение. Частни болници слагат доплащане, но при държавните ядеш това, което има. Ако има кой да ти носи от близкия ресторант си добре, ако не – хляб и сирене. Като за 3 лв.
Реално, менюто, което се предлага в болницата, не нарушава това, което е описано в диетите. Просто е на стария принцип – ако не помага, то поне няма да навреди. Но, ако един болен се нуждае от силна храна, за да се възстанови по-бързо, ще трябва да си я осигури по друг начин. Ако може.
Не е 3 лв., а 2.47
Максималната сума за храноден на пациент е 3 лв. и тя е определена с решение на Съвета на директорите на УМБАЛ. Това, обаче, не е истинската стойност на храната, тя е по-ниска, уточни Юлия Андреева, говорител на лечебното заведение. Между 1.81 и 2.47 лв. излиза храната на пациент в УМБАЛ – Бургас на ден. Сумата е съобразена с финансовите възможности на болницата и непроменяните с години стойности на клиничните пътеки, които включват и храната.
„Клиничните пътеки са едни и същи години наред. Те не са увеличавани, а даже и някои са намалявани. Увеличени са едва сега за новия рамков договор. Недоволството от храната е разбираемо, но предпочитаме повечето средства от пътеката да отиват за медикаменти. Тоест – за неща, които пряко влияят върху лечението на пациента. И, съответно, за възнаграждение на персонала, отколкото за храна“, коментира Андреева.
Именно перото за заплати е най-голямото, уточняват от УМБАЛ. Годишно имаме загуби между 35 и 50 000 лв. от неосигурени и социалнослаби пациенти, които също получават храна, поясни Юлия Андреева.
Храната, която се предлага в разписаните диети, отговаря на нормативната база, но не включва всичко, което е включено в тях, признават от болницата. Колкото за 2.47 лв. В УМБАЛ не могат да се въведат допълнителни такси, за да се предлага различна храна. На повечето от пациентите техни близки им носят храна, но има и такива, които не могат да си позволят това или няма кой да им занесе и разчитат от болничната.
Парите, които се отделят в УМБАЛ – Бургас за храна, са недостатъчни, но това е реалността. Това коментира Момчил Момчилов, бивш член на Съвета на директорите на лечебното заведение. Като доскорошен пациент, той коментира, че е доволен от качеството на предлаганата храна и поясни:
„Доста от клиничните пътеки не покриват всичко, което трябва да протече като лечебен процес. Дори за медикаменти има пътеки, които не достигат и пациентите трябва да доплащат за определени медикаменти. Да, храната не е достатъчна, разнообразна и напълно съответстваща на нуждите на болния за възстановяване. Но, подреждайки приоритетите, аз лично предпочитам да има достатъчно медикаменти и достатъчно персонал“, добавя той.
Ако от парите от клиничните пътеки се отделят повече пари за храна, трябва други разходи от тях да се намалят, коментира Момчил Момчилов. Ще вземем от парите за лекарства, за заплати, за защитни средства ли, пита юристът?
Обобщението е на хората от този сектор е, че докато средствата за клинични пътеки са такива, то и храната в държавните болници ще е такава. А тя е такава, каквато може да е за 2.47 лв/ден.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.
Отново неприятна миризма на нефтопродукти се усеща в Бургас. Към 13.10 миришеше силно в района на Морската градина, центъра и к-с"Възраждане", сигнализираха слушатели. Неотдавна бе установено, че причината за миризмата е претоварване на танкери. Затова бе издадена заповед това да става почти на 40 км навътре в морето. Според директора на "Морска..
До един месец ще приключи проверката по случая със смъртта на 11 - месечното бебе от Поморие. Това заявиха от Регионалната здравна инспекция в Бургас. В момента се очакват представители от агенцията по медицински надзор, които ще се включат в проверяващия екип. Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие..
11-месечно момченце от Поморие е починало в бургаската областна болница. Детето е постъпило на 19 юли в тежко състояние, потвърдиха от УМБАЛ Бургас. Настанено е в отделението по реанимация. Въпреки усилията на лекарите то е издъхнало два дена по-късно. Преди да се влоши и да постъпи в болница детето е било имунизирано. Назначена..
До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни, анонимни и без предварително записване и могат да се направят между 9 и 16 часа, уточни директорът на..
Бургаските аптеки се притесняват пот превалутирането на реимбурсираните лекарства, които се поемат от НЗОК. Според председателят на регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева трябва в позитивния лекарствен списък на касата да се добави графа за цени в евро, а не фармацевтите да преизчисляват. "Цените са публикувани в позитивния..
Лидерът на КОД и съпредседател на десен съюз Синя България д-р Петър Москов е в Бургас, за да обсъди с представители на здравните заведения мерки за качествена и професионална дългосрочна грижа за възрастните хора с медицински потребности. Според д-р Москов решението е болниците да поемат тази грижа, а за целта не са нужни допълни средства в бюджета,..
От днес започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни инспекции. В..
До един месец ще приключи проверката по случая със смъртта на 11 - месечното бебе от Поморие. Това заявиха от Регионалната здравна инспекция в Бургас...
Отново неприятна миризма на нефтопродукти се усеща в Бургас. Към 13.10 миришеше силно в района на Морската градина, центъра и к-с"Възраждане",..