Туризмът е сред най-засегнатите отрасли от кризата с COVID-19. За една година, пандемията промени нагласите ни за пътувания. Едва сега осъзнахме каква важна част от нашия живот са били те.
С над 80% е спадът на чуждестранните туристи по южното Черноморие за миналата година. И предстоящия летен сезон не дава поводи за оптимизъм. Много хора загубиха работата си, а други останаха без бизнес.
"2020-година беше не само разрушителна, но и опустошителна за много предприемачи в сферата на туризма и пътуването. Това, което започна като избухване на епидемия в Китай, достигна Европа и продължи да се разпространява по света. Имаше огромен ефект върху индустрия, която не само се развиваше гладко, но се развиваше успешно и реализираше печалби", каза Едуардо Сантандер, изпълнителен директор на Европейската комисия по туризъм.
22 600 000 души работят в сферата на туризма в Европейския съюз. Голяма част от тях получиха финансова помощ за оцеляването си. За България 13 500 000 лева по ОП "Иновации и конкурентоспособност" бяха пренасочени за безвъзмездно финансиране на проекти в сектор туризъм.
По мярката "Заетост за теб", която се финансира по линия на ЕС и националния бюджет, приоритетно се подпомагат работодатели от сектор хотелиерство и ресторантьорство и туристическа, агентска и операторска дейност.
За много от представителите на бранша обаче, помощта, която се дава е закъсняла. Усложнената бюрократична процедура спъва кандидатстването за финансово подпомагане, каза председателят на Регионалната туристическа камара в Бургас Иван Иванов.
Това смята и председателят на Регионалната туристическа асоциация Соня Енилова. Тя е на мнение, че поемането на част от дейностите на управляващия орган от Министерството на туризма е дало добри резултати.
На този етап никой не може да направи прогнози кога и какви чуждестранни туристи ще пристигнат в морските ни курорти, смята Том Дженкинс, главният изпълнителен директор на Европейската туристическа асоциация (ETOA).
Подробностите в звуковия файл.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните..